Strajk klimatyczny w Mediolanie. Greta Thunberg i Vanessa Nakate przemawiały przed młodymi aktywistami

Autor:
akr
Źródło:
Reuters

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg przemawiała w piątek podczas strajku klimatycznego, który przeszedł ulicami Mediolanu we Włoszech. Nawiązała do trwającego w mieście forum klimatycznego, w którym udział biorą ministrowie środowiska różnych krajów i młodzież. - Wszyscy udają, że mają rozwiązanie kryzysu klimatycznego, że podejmują wystarczające działania. Ale na wylot przejrzeliśmy ich kłamstwa i ich paplaninę "bla bla bla". Jesteśmy tym zmęczeni - mówiła. Głos zabrała także ugandyjska aktywistka Vanessa Nakate. Sprawiedliwość klimatyczna jest sprawiedliwością tylko wtedy, gdy obejmuje wszystkich - wskazywała.

W piątek ulicami Mediolanu przeszedł strajk klimatyczny pod nazwą "Fridays for Future" (z ang. piątki dla przyszłości - red.). Uczestnicy protestu domagając się podjęcia działań w celu zwalczania kryzysu klimatycznego. Na czele marszu stanęły dwie aktywistki Greta Thunberg ze Szwecji i Vanessa Nakate z Ugandy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Greta Thunberg: im dłużej będziemy czekać, tym większe szkody wyrządzimy

Zabrały też głos przed zgromadzonymi na ulicach Mediolanu. - W tej chwili w Mediolanie ministrowie (środowiska - red.) z całego świata zebrali się, aby debatować nad kryzysem klimatycznym. I wszyscy udają, że mają rozwiązania tego problemu, że podejmują wystarczające działania. Ale na wylot przejrzeliśmy ich kłamstwa i ich paplaninę "bla bla bla". Jesteśmy tym zmęczeni - mówiła Thunberg. Jej zdaniem kryzys klimatyczny z czasem będzie się tylko pogłębiał. - A im dłużej będziemy czekać, tym większe szkody wyrządzimy - przekonywa.

- Nigdy nie przestawajmy, kontynuujmy walkę, dopóki nie skończymy - apelowała. Podczas piątkowego marszu tańczyła też i klaskała, podczas gdy inni protestujący śpiewali hymn włoskich partyzantów "Bella Ciao".

Nakate: sprawiedliwość klimatyczna jest sprawiedliwością tylko wtedy, gdy obejmuje wszystkich

Nakate mówiła zaś, że "sprawiedliwość klimatyczna jest sprawiedliwością tylko wtedy, gdy obejmuje wszystkich". - Gdy społeczności, które borykają się z najgorszymi skutkami kryzysu klimatycznego, są słuchane.

- Więc będziemy strajkować, będziemy się domagać i nie damy się uciszyć - dodała.

Greta Thunberg w Mediolanie na szczycie COP24

Szwedzka aktywistka przybyła do Mediolanu, podobnie jak tysiące innych młodych działaczy na rzecz klimatu, aby wziąć udział forum młodzieży Youth4Climate. Na spotkaniu tym ministrowie środowiska i młodzież mają wypracować robocze ramy agendy zaplanowanej na listopad konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w Glasgow, czyli COP-26.

Konferencja w Glasgow ma na celu ustalenie bardziej ambitnych działań na rzecz klimatu dla prawie 200 krajów, które podpisały porozumienie paryskie z 2015 roku i zgodziły się na próbę ograniczenia spowodowanego przez człowieka globalnego ocieplenia.

Autor:akr

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości