Zaprzysiężenie nowego prezydenta Polski Andrzej Dudy wzbudziło ograniczone zainteresowanie brytyjskich mediów. Komentatorzy podkreślają jednak, że jego prezydentura może zapowiadać zmianę w relacjach polsko-niemieckich, która niesie za sobą ryzyko pogorszenia stosunków.
Dwa zupełnie odmienne teksty opublikował tygodnik "The Economist".
W komentarzu redakcyjnym tygodnika "The Economist" napisano, że Polska "nigdy nie była tak bogata, bezpieczna i wolna, ale pod rządami Dudy jest to zagrożone". Podkreślona została rola Warszawy jako jednej z kluczowych europejskich stolic, a także znaczenie funkcji Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej, który powinien być "największym polskim atutem w Unii Europejskiej".
W artykule napisano, że odrzucając rządy Platformy Obywatelskiej, "kraj może wrócić do nieufnego populizmu". Przypominając kontrowersje, które poza granicami Polski wzbudzał rząd Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-2007, podkreślono, że "spór z Niemcami ucieszyłby Rosję".
"Chęć Polaków do zmian politycznych jest zrozumiała, ale demokracja wymaga dwóch odpowiedzialnych partii, a nie tylko jednej. Prezydent Duda musi udowodnić, że nie jest tylko marionetką Kaczyńskiego" - podsumowano.
PiS "bardziej wiarygodne" po latach w opozycji
W korespondencji z Warszawy Annabelle Chapman zwróciła uwagę, że "po ośmiu latach w opozycji (Prawo i Sprawiedliwość) wygląda dziś znacznie bardziej wiarygodnie".
Dziennikarka - pół-Polka, pół-Brytyjka - podkreśliła, że nowo zaprzysiężony prezydent Duda zdaje się doceniać wagę relacji polsko-niemieckich. Zaznaczyła jednak, odwołując się do wywiadu prezydenckiego doradcy Krzysztofa Szczerskiego dla "Rzeczpospolitej", że "stawianie warunków, które Niemcy musieliby spełnić, aby utrzymać dobre relacje z Polską, wzbudza pewne obawy".
Chapman napisała, że "jeśli Prawu i Sprawiedliwości uda się przyjąć bardziej pragmatyczne stanowisko, zwycięstwo tej partii może nie tylko nie kosztować Polski utraty wiarygodności, ale nawet ją wzmocnić, doprowadzając do sytuacji, której dawno nie było: realnej konkurencji dwóch partii, które w odpowiedzialny sposób walczą o władzę".
Zdawkowe relacje
Na stronie telewizji BBC została opublikowana relacja warszawskiego korespondenta stacji Adama Eastona, który zwrócił uwagę na to, że Duda jest "zaniepokojony zagrożeniem ze strony Rosji", ale jednocześnie dodał, że "relacje Polski z Unią Europejską i Niemcami ulegną zmianie i prawdopodobnie staną się trudniejsze". Easton dodał, że inauguracja Dudy "zapowiada zmianę w polskiej polityce".
Tabloid "Daily Mirror" w bardzo krótkiej notce podkreślił, że zwycięstwo Dudy było zaskoczeniem, a wśród jego głównych priorytetów jest zwiększenie roli NATO w regionie i udział Polski w rozmowach o przyszłości Ukrainy.
Autor: fil / Źródło: PAP