Europarlament wycofał skargę z TSUE. Chodzi o mechanizm warunkowości

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP
TSUE wydał wyrok ws. mechanizmu warunkowości
TSUE wydał wyrok ws. mechanizmu warunkowościTVN24
wideo 2/7
TVN24TSUE wydał wyrok ws. mechanizmu warunkowości

Parlament Europejski wycofał z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoją skargę na Komisję Europejską. Dotyczyła ona niestosowania tak zwanego mechanizmu warunkowości.

"W następstwie wycofania przez PE skargi, przewodniczący TSUE zamknął sprawę C-657/21 odnoszącą się do domniemanego niezastosowania przez Komisję mechanizmu warunkowości, dotyczącego praworządności i odnoszącego się do budżetu UE" - napisano w środowym tweecie TSUE. Załączono też datowany na 8 czerwca dokument przedstawiający oficjalną decyzję o wykreśleniu sprawy.

Parlament Europejski złożył tę skargę na Komisję Europejską w październiku ubiegłego roku. Europarlament wzywał wcześniej Komisję do uruchomienia mechanizmu, zapowiadając, że jeżeli KE tego nie zrobi, wniesie skargę do TSUE.

Mechanizm warunkowości - co to jest

Mechanizm warunkowości - zwany mechanizmem "pieniądze za praworządność" - to obowiązująca od stycznia 2021 roku procedura zakładająca zawieszenie lub ograniczenie wypłaty środków europejskich do kraju, w którym Komisja Europejska stwierdzi naruszenia praworządności mające wpływ na finanse UE.

Ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie płatności musi zostać zatwierdzone przez Radę Europejską większością kwalifikowaną - oznacza to zgodę co najmniej 15 z 27 państw członkowskich.

16 lutego 2022 TSUE oddalił skargę Węgier i Polski dotyczącą mechanizmu warunkowości. Oba kraje wykazywały, że w traktatach unijnych nie ma właściwej podstawy prawnej do jego przyjęcia, a UE przekracza przyznane kompetencje oraz narusza zasady pewności prawa. Węgry i Polska domagały się stwierdzenia nieważności mechanizmu.

TSUE orzekł, że mechanizm został przyjęty w zgodzie z Traktatem o UE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych UE oraz szanuje zasadę pewności prawa.

5 kwietnia 2022 KE poinformowała o uruchomieniu mechanizmu warunkowości wobec Węgier.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TSUE

Pozostałe wiadomości