Morawiecki na wiecu Vox ostrzega przed "transnarodową bestią"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
PAP
Przemówienie Mateusza Morawieckiego w Madrycie
Przemówienie Mateusza Morawieckiego w Madrycie
TVN24
TVN24Przemówienie Mateusza Morawieckiego w Madrycie

Mateusz Morawiecki, podczas przemówienia w Madrycie na wiecu skrajnie prawicowej partii VOX, stwierdził, że dzisiaj "Unia Europejska chce odwrócić się plecami do tradycji" i dodał, że przez lata była prowadzona "cicha wojna w Europie przeciwko wartościom". Dodał także, że wojna w Ukrainie jest "momentem przebudzenia dla Europy".

W Madrycie w weekend trwa dwudniowy wiec "Viva22" pod hasłem: "Historia, którą razem tworzyliśmy", zorganizowany przez skrajnie prawicową partię VOX, będącą trzecią siłą w parlamencie hiszpańskim. Udział w nim bierze m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Podczas swojego wystąpienia szef polskiego rządu mówił: - Chociaż Polska i Hiszpania leżą na dwóch skrajnych końcach Europy, to mamy te same wartości - niepodległość ponad wszystko. Przez wieki żyliśmy na granicach cywilizacji - Hiszpania na zachodzie, a Polska na wschodzie, byliśmy dwoma skrzydłami Europy, a mocą tych skrzydeł była wierność tradycji.

- Dzisiaj Unia Europejska chce odwrócić się plecami do tradycji, podcinając w ten sposób te skrzydła. Niewielka liczba biurokratów w Brukseli uważa, że może tworzyć Europę, ale mylą się. Europa jest stworzona z narodów, narodów wolnych i suwerennych - podkreślił.

Morawiecki o tworzeniu "transnarodowej bestii"

Stwierdził, że Unia Europejska inwestuje w biurokrację zamiast opierać się na mocy narodów europejskich i ich tradycji. - Biurokraci brukselscy rozszerzają swoje kompetencje bez jakichkolwiek podstaw traktatowych, nie możemy na to pozwolić, w ten sposób będą w stanie tak naprawdę stworzyć transnarodową bestię bez faktycznych i tradycyjnych wartości, bez duszy - stwierdził Morawiecki.

Mówił, że poprzez odrzucenie tradycyjnych wartości skazujemy przyszłe pokolenia na życie w chaosie. Dodał, że bardzo istotnym zagrożeniem jest zniszczenie naszego własnego dziedzictwa kulturowego. - To szaleństwo, przez lata była prowadzona cicha wojna w Europie przeciwko wartościom, na których nasza cywilizacja została zbudowana. A jednak wszyscy jesteśmy dziećmi cywilizacji chrześcijańskiej, nie wolno nam o tym zapominać - przekonywał.

- Nie będę przepraszać za to, że jestem Polakiem, że jestem chrześcijaninem, że jestem kimś, kto jest przywiązany do takich rzekomo przestarzałych wartości jak prawda, że jestem przywiązany do takich wartości jak wolność, do solidarności i do prawa i sprawiedliwości - mówił Morawiecki. Dodał, że również żaden Hiszpan, Włoch czy Węgier nie powinien być zmuszany do przepraszania za to kim jest.

Morawiecki: wojna w Ukrainie jest momentem przebudzenia dla Europy

Morawiecki stwierdził także, że wojna w Ukrainie jest "momentem przebudzenia dla Europy". Powiedział, że niektóre europejskie elity zostały uwiedzione kontraktami na tani gaz i naiwnie uwierzyły, że Moskwa jest wiarygodnym partnerem. - Kreml zachował się jak diler narkotykowy - sprzedawał gaz tanio, ale dzisiaj prawdziwą cenę tego gazu widzimy w inflacji, wysokich cenach i krwi przelewanej w Ukrainie. Ale to nie elita płaci cenę za te pomyłki, to nie elity brukselskie, to zwykli ludzie, zwykłe rodziny w Polsce, w Hiszpanii i w całej Europie - przekonywał Morawiecki.

Nawiązując do brexitu, zastanawiał się, czy Komisja Europejska czegokolwiek nauczyła się z tego doświadczenia i stwierdził, że ostatnio postanowiła pouczać Włochów, w jaki sposób mają głosować podczas wyborów w tym kraju. Straszne, okropne podejście - ocenił. - Jestem zadowolony, że wiele narodów podnosi się i zaczynają one rozumieć, że Europa powinna być uwolniona i bezpieczna od swoich grabarzy, biurokratów. Nie jest za późno, powinniśmy zawrócić z drogi prowadzącej do przepaści - mówił. Ocenił, że może się to wydarzyć tylko pod jednym warunkiem. - Musimy oddać władzę z powrotem prawdziwym twórcom obecnej Europy, jej narodom - powiedział.

Przemówienie Mateusza Morawieckiego w MadrycieTVN24

Morawiecki: będziemy chronić naszych domów i naszych wartości

Morawiecki stwierdził też, że ma komentarz "dla tych, którzy rozprowadzają różne dziwne eksperymenty ideologiczne w całej Europie". - Może byście nam po prostu pozwolili żyć normalnym życiem. Może byście uprzejmie nie narzucali swoich idei naszym rodzinom - mówił. - Dzisiaj Europa jest nękana ludźmi, którzy chcą otworzyć na siłę drzwi naszych domów i urządzić je od nowa. Nie pozwolimy na to - mówił.

- Będziemy chronić naszych domów i naszych wartości. Będziemy chronić nasze ojczyzny. Niech żyje normalność, niech żyje solidarność, niech żyje wolność. Niech żyje Polska, niech żyje Hiszpania - podsumował premier Morawiecki.

Meloni: nie jesteśmy potworami

Podczas madryckiego wiecu wyemitowano także nagrane przesłanie kandydatki na premiera Włoch Giorgia Meloni. - W najbliższych dniach przekształcimy idee w konkretną politykę rządu, tak jak robią to już nasi przyjaciele z Republiki Czeskiej, Polski i - jak mam nadzieję - szybko zaczną to robić nasi szwedzcy przyjaciele, jak będą to kontynuować nasi łotewscy przyjaciele i, mam nadzieję, przypadnie to w przyszłym roku i VOX - powiedziała.

Dodała: - Wytrzymaliśmy do dzisiaj kłamstwa i próby podzielenia nas. We Włoszech wykorzystują sojusz z VOX, by określić nas jako tych, którzy nie mogą kandydować w wyborach, tak jak w Hiszpanii używają sojusz z Braćmi Włochami, by was przedstawić jako tych, którzy nie mogą kandydować. - Naprawdę nasze ruchy nie mogą kandydować skoro głosują na nie miliony obywateli? - zapytała przyszła włoska premier. I stwierdziła: - Oczywiście nie. Nie bójcie się narracji głównego nurtu, bo dobra wiadomość jest taka, że ludzie już jej nie przyjmują.

- Kiedy nas się słucha, można zrozumieć, że jesteśmy wszystkim, ale nie potworami. Wspólna droga będzie piękna. Ja to wiem, a wy musicie w to wierzyć - mówiła zwyciężczyni wrześniowych wyborów we Włoszech, która pracuje nad powołaniem swego rządu. Meloni zadeklarowała, że jako premier będzie rozmawiała ze wszystkimi rządami powołanymi przez różne formacje. - Ale jako przewodnicząca Braci Włochów i Europejskich Konserwatystów i Reformatorów będę działała na rzecz tego, by nasza formacja pokazała skuteczność swoich idei, wygrała wybory i zdobyła władzę w każdym kraju - dodała.

- Tylko w ten sposób osiągniemy cel, jakim jest to, by Europa stała się politycznym gigantem, o jakim marzyliśmy, a nie gigantem biurokratycznym, jaki widzimy - oświadczyła Meloni. Oceniła, że Unia musi być bardziej odważna w stawianiu czoła wyzwaniom i "bardziej pokorna, gdy chodzi o kwestie lokalne, w których polityka krajowa lepiej funkcjonuje". W swym przesłaniu Meloni nazwała "niedopuszczalną" rosyjską aneksję terenów na południu i wschodzie Ukrainy.

Również w formule wideo głos zabrał premier Węgier i lider partii Fidesz Viktor Orban. - Musimy nadal walczyć o interesy narodowe: musimy bronić przed brukselskimi biurokratami naszych zwyczajów i naszej suwerenności - powiedział.

Dokument programowy partii VOX

Lider partii VOX Santiago Abascal przedstawił dokument "Hiszpania Decyduje", wytyczający alternatywne kierunki działalności ugrupowania wobec oenzetowskiej strategii rozwoju z Agendy 2030. Podczas przemówienia lider Vox odrzucił "nacjonalistyczne i globalistyczne interesy" tych, którzy "doszli do władzy zdradzając swoich wyborców". - Mieli chronić naszą gospodarkę, naszą wolność, bezpieczeństwo i suwerenność narodową, ale zdradzili naród - powiedział Abascal wskazując, że teraz "Hiszpania i reszta suwerennych państw europejskich znajduje się nad przepaścią".

Według dokumentu VOX, społeczna debata powinna dotyczyć m.in. polityki energetycznej, imigracji, kontroli granic oraz kompetencji państwa wobec "konsensusu oligarchów". VOX chciałby zapytać, czy Hiszpanie chcą przerośniętego państwa dobrobytu, czy chcą "odzyskania kompetencji" państwa w obszarze edukacji i sprawiedliwości.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości