Morawiecki spotkał się z Polonią w Madrycie. Nie pojawił się na kolacji liderów skrajnie prawicowych partii

Źródło:
PAP, TVN24
Fogiel i Sobolewski o wizycie premiera Morawieckiego w Madrycie
Fogiel i Sobolewski o wizycie premiera Morawieckiego w Madrycie TVN24
wideo 2/6
Fogiel i Sobolewski o wizycie premiera Morawieckiego w Madrycie TVN24

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek wieczorem w polskiej ambasadzie w Madrycie z hiszpańską Polonią, w tym polskimi przedsiębiorcami. Nie wziął udziału we wspólnej kolacji liderów skrajnie prawicowych partii przed sobotnim spotkaniem. Będą w nim uczestniczyć, oprócz szefa polskiego rządu, między innymi premier Węgier Victor Orban (Fidesz) i szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki, jako wiceprezes PiS, weźmie udział w spotkaniu liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych w Madrycie. Zaplanowane rozmowy wzbudzają kontrowersje. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, komentując w czwartek doniesienia o udziale w nich szefa polskiego rządu, ocenił, że "to spotkanie, de facto, antyukraińskiej międzynarodówki". Apelował, by Morawiecki natychmiast podjął decyzję o nieuczestniczeniu w tym spotkaniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk komentuje doniesienia o udziale premiera w spotkaniu "antyukraińskiej międzynarodówki"

Gospodarzem spotkania pod hasłem: "Obronić Europę" jest lider prawicowej partii Vox, Santiago Abascal. Rozpoczęło się ono w piątek od wspólnej kolacji liderów ugrupowań. Reporter TVN24 Sebastian Napieraj przekazał, że nie pojawił się na niej Morawiecki.

Morawiecki u Polonii zamiast na kolacji z liderami partii

W piątek premier wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami hiszpańskiej Polonii i polskiego biznesu w Hiszpanii. - Dzisiaj Polska jest szczęśliwym, suwerennymi i niepodległym krajem, ale nasi przedstawiciele rozsiani po całym świecie, po całej Europie, umacniają Polskę i polskość - powiedział podczas spotkania.

- Tak działa polski biznes. Dzisiaj mam spotkanie z przedstawicielami polskich firm, średnich i większych, które tworzą własne przedstawicielstwa w Hiszpanii czy wykupują hiszpańskie firmy. To świadczy o wielkim sukcesie polskich przedsiębiorców, którzy odważnie sięgają po konkurentów za granicą. Już nie tylko my przyciągamy kapitał zagraniczny do Polski, ale są także polscy przedsiębiorcy, którzy ekspandują i rozwijają skrzydła w całej Europie i na świecie - dodał Morawiecki.

Premier podkreślił, że Hiszpanię i Polskę łączy przyjaźń i wspólne interesy. - Dzisiaj łączy nas, w tym szczególnym czasie, jeszcze coś więcej. Wspólnie rozumiemy zagrożenia geopolityczne - mówił.

- Nie dalej jak tydzień temu rozmawiałem przez telefon z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem o tej trudnej sytuacji geopolitycznej. Niezależnie od tego, że rząd Hiszpanii zbudowany jest dzisiaj o większość zakotwiczoną w partiach lewicowych, a my reprezentujemy partie centroprawicowe i konserwatywne, to rozmawialiśmy o zagrożeniach związanych z agresywną polityką rosyjską i zagrożeniu integralności Ukrainy jednym językiem - powiedział Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Morawiecki o sobotnim spotkaniu z liderami skrajnie prawicowych partii

Potwierdził, że w sobotę spotka się z przedstawicielami hiszpańskiej prawicowej partii Vox i jej liderem Santiago Abascalem, który, "świetnie rozumie zagrożenia rosyjskie na wschodniej flance NATO i podkreśla, jak ważne jest NATO dla integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich krajów europejskich". Premier ocenił, że także przedstawiciele innych ugrupowań politycznych, z którymi będzie się w sobotę spotykać, "mają świadomość zagrożeń geopolitycznych, które dzisiaj niestety pukają do wschodnich drzwi Europy".

Wicerzecznik PiS: liczymy, że spotkanie będzie kolejnym krokiem na drodze do współpracy

Na sobotę zaplanowano dwie sesje robocze. - Wśród tematów, które będą poruszone będzie między innymi walka z depopulacją, obrona suwerenności energetycznej państw europejskich, współpraca obronna w obliczu dzisiejszych zagrożeń między innymi ze Wschodu, czy kwestie dotyczące europejskiego przemysłu w globalnym świecie - mówił wicerzecznik PiS, który odpowiada za kontakty międzynarodowe Radosław Fogiel.

Jak dodał, poza nim i Morawieckim PiS będzie także reprezentowane przez sekretarza generalnego partii Krzysztofa Sobolewskiego oraz europosłów Ryszarda Legutko i Zdzisława Krasnodębskiego.

- Będzie to kolejne, po grudniowym "Warsaw Summit", spotkanie sygnatariuszy deklaracji z lipca 2021 roku. Liczymy, że spotkanie będzie kolejnym krokiem na drodze do współpracy mającej na celu przywrócenie Unii Europejskiej właściwego wymiaru związku suwerennych państw narodowych" - oświadczył Fogiel.

Z wicerzecznikiem PiS rozmawiał w piątek wieczorem reporter TVN24. Na uwagę, że w gronie osób, z którymi spotka się premier, będzie Marine Le Pen, która powiedziała w grudniu zeszłego roku, że Ukraina "należy do sfery wpływów" Moskwy, Fogiel powiedział, że "oczywiste, że nie jest to stanowisko Polski". – Stanowisko Polski jest zdecydowanie przeciwne. Niemniej trzeba też pamiętać o tym, że w takiej na przykład Francji niestety takie stanowisko, jakie prezentuje Marine Le Pen, nie jest stanowiskiem odosobnionym. Jednym z naszych zadań, przy okazji współpracy międzynarodowej jest również uwrażliwianie naszych partnerów na punkt widzenia Europy Środkowo-Wschodniej, na zagrożenie rosyjskie - dodał.

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego na szczycie Warsaw Summit
Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego na szczycie Warsaw SummitTVN24

Spotkanie z udziałem między innymi Orbana i Le Pen

Swój udział w spotkaniu potwierdzili: premier Węgier Victor Orban (Fidesz), szefowa Zjednoczenia Narodowego we Francji Marine Le Pen, Marlene Svazek (Wolnościowa Partia Austrii), Tom Van Grieken (Interes Flamandzki), Martin Helme (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa), Aurelian Pavelescu (Narodowo-Chłopska Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna w Rumunii), Krasimir Karakachanov z Bułgarskiego Ruchu Narodowego oraz Valdemar Tomasevski ze Związku Chrześcijańskich Rodzin na Litwie.

Na początku lipca ubiegłego roku członkowie prawicowych, konserwatywnych ugrupowań, których przedstawiciele zasiadają w Parlamencie Europejskim podpisali wspólną deklarację ideową. Deklaracja została podpisana między innymi przez: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącą Braci Włochów Giorgię Meloni, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, przewodniczącego Fideszu Viktora Orbana, przewodniczącego Ligi Matteo Salviniego oraz przedstawicieli kilkunastu innych partii centro-prawicowych.

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KPRM/twitter