Premier o działaniach Węgier i Turcji w sprawie pomocy Ukrainie i sankcji na Rosję

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Morawiecki: szczyt w Pradze potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji
Morawiecki: szczyt w Pradze potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji
tvn24
tvn24Morawiecki: szczyt w Pradze potwierdził, że Rosja jest w pełnej izolacji

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Węgry nie wstrzymują ósmego pakietu sankcji wobec Rosji. - To, co próbują niektórzy komentatorzy w Polsce przedstawić jako obstrukcję i blokadę, okazało się po raz kolejny fałszem i mitem - oświadczył. Dodał też, że dostrzega wysiłki, jakie wykonuje Turcja, żeby wesprzeć Ukrainę.

Szef polskiego rządu, który przebywa w Pradze, gdzie odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) był pytany na wieczornej konferencji prasowej, czy udało mu się spotkać z premierem Węgier Viktorem Orbanem i porozmawiać o wsparciu dla Ukrainy i sankcjach wobec Rosji.

- Tak, jak najbardziej spotkałem się również z panem premierem Viktorem Orbanem, rozmawialiśmy o sankcjach. Po raz kolejny mogę przedstawić dobrą wiadomość, że premier Węgier nie wstrzymuje tego ósmego pakietu - powiedział Morawiecki.

- To, co próbują niektórzy komentatorzy w Polsce przedstawić jako obstrukcję i blokadę, okazało się po raz kolejny fałszem i mitem. Nie ma żadnej blokady na ósmy pakiet sankcji. Jesteśmy w pełni zgodni w ramach całej Grupy Wyszehradzkiej - zaznaczył.

Morawiecki: widzimy wysiłki Turcji, aby wesprzeć Ukrainę

Na konferencji prasowej Morawiecki był pytany też o czwartkowe wypowiedzi prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który miał wyrazić gotowość do pomocy w mediacjach między Ukrainą i Rosją. Szef polskiego rządu został również zapytany, czy podczas swojej rozmowy z Erdoganem, turecki przywódca użył i doprecyzował sformułowanie, że "najgorszy pokój jest lepszy od wojny", co mogłoby oznaczać ustępstwa na rzecz Kremla.

- Nie, nic takiego w naszej rozmowie nie padło. Oczywiście Turcja jest w zupełnie unikalnym położeniu jako sąsiad przez Morze Czarne i Ukrainy, i Rosji. Widzimy, jakie wysiłki Turcja wykonuje, żeby rzeczywiście z jednej strony wesprzeć Ukrainę poprzez sprzedaż swoich najwyższej klasy dronów bayraktarów, także innej broni. I wiem też o zakulisowych próbach negocjacji, czy pośrednictwie w negocjacji. Ale to jest oczywiście pytanie do strony tureckiej - zaznaczył Morawiecki.

Dodał, że nie chce, żeby Ukraina przegrała wojnę i "żeby zapanował jeszcze dużo gorszy świat, w którym agresor, dyktator, państwo imperialne, państwo kolonialne, jakim jest Rosja, żeby triumfowało, żeby mogło dominować, napadać innych sąsiadów". - Myślę, ze nikt tego nie chce i prezydent Erdogan na pewno tego również nie chce - powiedział szef polskiego rządu.

Ósmy pakiet sankcji

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w czwartek wynegocjowany wcześniej ósmy pakiet sankcji gospodarczych i indywidulanych przeciwko Rosji w związku z eskalacją agresji na Ukrainę oraz bezprawną aneksją obwodów.

Uzgodniony pakiet wprowadza podstawę prawną pułapu cenowego związanego z transportem morskim rosyjskiej ropy do krajów trzecich oraz dalszych ograniczeń w transporcie morskim ropy naftowej i produktów naftowych do krajów trzecich.

Nowy pakiet sankcji rozszerza też zakaz importu wyrobów stalowych pochodzących z Rosji lub wywożonych z Rosji. Dalsze ograniczenia w imporcie nakładane są również na miazgę drzewną i papier, papierosy, tworzywa sztuczne i kosmetyki oraz elementy wykorzystywane w branży jubilerskiej, takie jak kamienie i metale szlachetne, które łącznie generują znaczne dochody dla Rosji. Ograniczona będzie również sprzedaż, przekazywanie dostaw lub eksport dodatkowych towarów wykorzystywanych w sektorze lotniczym.

Zaakceptowany pakiet zakłada również nałożenie sankcji na osoby i podmioty, które odegrały rolę w organizacji nielegalnych "referendów", przedstawicieli sektora obronnego oraz znanych osób szerzących dezinformację o wojnie. Przewiduje zakaz sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu cywilnej broni palnej i jej istotnych komponentów oraz amunicji, pojazdów i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego oraz części zamiennych.

Ósmy pakiet unijnych sankcji obejmuje również zakaz zajmowania przez obywateli UE jakichkolwiek stanowisk w organach kierowniczych niektórych rosyjskich przedsiębiorstw państwowych lub kontrolowanych przez nie osób prawnych, podmiotów lub organów. Ustanawia całkowity zakaz świadczenia usług związanych z portfelem, kontem lub przechowywaniem kryptowalut na rzecz osób i rezydentów rosyjskich, niezależnie od całkowitej wartości tych kryptowalut; świadczenia usług architektoniczno-inżynierskich oraz doradztwa informatycznego i doradztwa prawnego na rzecz Rosji. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości