Marsz z pochodniami w urodziny Hitlera

Marsz w urodziny Hitlera. Czy Europie grożą nowe ruchy skrajnie prawicowe?
Marsz w urodziny Hitlera. Czy Europie grożą nowe ruchy skrajnie prawicowe?
TVN24 BiS
W środę w Jenie odbył się marsz w rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. W całej Europie budzą się ruchy skrajnie prawicoweTVN24 BiS

W środę - w rocznicę urodzin Adolfa Hitlera - kilkuset ludzi z pochodniami w ręku przemaszerowało ulicami niemieckiej Jeny. Dodatkowo "Mein Kampf" jest obecnie numerem jeden na liście bestsellerów. Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) wzywa do delegalizacji islamu. Materiał programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Od lat w Europie nie było tak silnych, skrajnie prawicowych, nacjonalistycznych i ksenofobicznych nastrojów. W Jenie odbył się marsz skrajnie prawicowego odłamu ruch PEGIDA - antyislamskiej i antyimigracyjnej organizacji w Niemczech. Z pochodniami w rękach kilkaset osób przemaszerowało w dniu urodzin Adolfa Hitlera.

"Mein Kampf" numerem jeden w Niemczech

Nie tylko w Niemczech panują takie nastroje. Już wcześniej siły nabierały skrajnie prawicowe partie w Holandii, Austrii czy na Węgrzech. Poparcie wzrosło również francuskiemu Frontowi Narodowemu Marie Le Pen, a także brytyjskiej partii UKIP (Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa) na czele z Nigelem Faragem. W Niemczech w siłę rośnie partia Alternatywa dla Niemiec, która była największym wygranym w ostatnich regionalnych wyborach w trzech landach. Wzrost poparcia dla AfD to jedno, ale w ostatnich dniach pojawiła się inna niepokojąca informacja. Pierwszy raz od zakończenia II wojny światowej polityczny manifest Adolfa Hitlera "Mein Kampf", którego wznowiony, opatrzony naukowym komentarzem nakład, stał się przebojem na liście "Der Spiegel'a". Wydawca próbuje uspokoić obawy związane z tym, że 50 tys. egzemplarzy książki rozeszło się na pniu.

- Z rozmów z księgarzami oraz z publikacji prasowych wynika jednak, że gros kupujących stanowią przedstawiciele inteligencji, a nie skrajna prawica - Andreas Wirsching, historyk i wydawca książki.

Skrajnie prawicowe ruchy w całej Europie

Nacjonalistyczne ruchy odradzają się również na Słowacji. Lider skrajnie prawicowej partii ludowej Nasza Słowacja zorganizował własną bojówkę, aby strzegła porządku w pociągach. - Państwo nie jest w stanie obronić obywateli. Dopóki to się nie zmieni, będziemy musieli się angażować w tę sprawę - mówił na jednym z wiecu Marian Kot, przewodniczący partii ludowej Nasza Słowacja. Ta interwencja jest jednak wbrew prawu. Wszystko po tym jak napadnięto i okradziono młodą kobietę. Również w Finlandii odrodziły się nastroje skrajnie prawicowe. Tamtejsi neonaziści zorganizowali bojówki pod nazwą Żołnierze Odyna.

- Wodą na młyn tego typu ideologii są błędy popełniane przez polityków, którzy patrzą na świat przez zbytnie lewicowe okulary - uważa prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Na pewno jesteśmy przed momentami dosyć istotnych zmian na scenie politycznej tzw. starego Zachodu. Zobaczymy w którym kierunku to pójdzie - dodaje dr Jacek Regina-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Autor: tmw\mtom / Źródło: TVN24 BiS