TVN24 | Świat

Mark Brzezinski kandydatem Białego Domu na ambasadora USA w Polsce

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
akr\kb,
mtom
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
TVN24Biały Dom ogłosił kandydaturę Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Polsce

Mark Brzezinski został nominowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce - poinformował w środę Biały Dom. Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera oraz wnuk Tadeusza Brzezińskiego, polskiego dyplomaty i urzędnika konsularnego.

Teraz Marka Brzezinskiego czeka jeszcze proces zatwierdzenia przez Senat.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W styczniu tego roku placówkę w Warszawie opuściła ambasador Georgette Mosbacher. Po jej wyjeździe pracami amerykańskiej ambasady kieruje charge d'affaires Bix Aliu.

Kim jest Mark Brzezinski

Brzezinski jest prawnikiem i dyplomatą. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy, w latach 2011-2015, był ambasadorem USA w Szwecji. Na stronie Białego Domu poinformowano również, że jest dyrektorem firmy Brzezinski Strategies LLC, a wcześniej zarządzał Makena Capital Management.

Od 1999 do 2001 roku był członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego w gabinecie Billa Clintona – najpierw jako dyrektor ds. Rosji i Eurazji, a następnie jako dyrektor ds. Bałkanów. Brzeziński przebywał w Polsce jako stypendysta Fulbrighta i jest autorem pracy "Walka o konstytucjonalizm w Polsce".

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera, oraz wnuk Tadeusza Brzezińskiego, polskiego dyplomaty i urzędnika konsularnego. Jest bratem Miki Brzezinski, dziennikarki amerykańskiej stacji MSNBC, i Iana Brzezinskiego, eksperta Atlantic Council i byłego zastępcy asystenta sekretarza obrony do spraw Europy i NATO.

Biały Dom podkreślił, że Brzezinski zna język polski i francuski. Został odznaczony szwedzkim Orderem Gwiazdy Polarnej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor:tas, akr\kb, mtom

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP