"Poważne i utrzymujące się zagrożenia dla praworządności, demokracji i praw podstawowych"

Grudniowe protesty na Malcie po zabójstwie dziennikarkiParlament Europejski

Parlament Europejski wyraża obawy o wiarygodność śledztwa na Malcie w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. W przyjętej w środę rezolucji Parlament wskazuje, że ryzyko utrzyma się, dopóki premier Joseph Muscat nie ustąpi ze stanowiska. - Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych - stwierdził Parlament Europejski.

Rezolucję przyjęto 581 głosami za, przy 26 głosach przeciw i 83 głosach wstrzymujących się. Parlament podkreśla, że "wszelkie ryzyko narażenia na szwank dochodzenia (...) musi być wykluczone dowolnymi środkami" i ostrzega, że ryzyko to utrzyma się "tak długo, jak premier pozostanie na stanowisku".

Rezolucja wskazuje na zarzuty korupcji i prania pieniędzy, wysunięte przeciwko premierowi Malty, a także szefowi jego kancelarii, byłemu ministrowi turystyki, innym członkom rządu i prywatnym firmom. PE wyraża żal, że w tych sprawach nie rozpoczęto dochodzeń lub toczą się one zbyt wolno.

"Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych" - stwierdził PE w rezolucji, podkreślając swoje obawy dotyczące wolności mediów, niezależności policji i sądownictwa, wolności pokojowego gromadzenia się i podziału władz.

Malcie grozi wszczęcie procedury

Eurodeputowani z zadowoleniem przyjmują ostatnie stwierdzenie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viery Jourovej o tym, że niewdrożenie przez Maltę reform sądowych może stanowić podstawę do wszczęcia procedury przeciwko temu krajowi na podstawie artykułu 7 traktatu unijnego.

Europosłowie ponownie podkreślają potrzebę ustanowienia stałego, niezależnego unijnego mechanizmu dotyczącego demokracji, praworządności i praw podstawowych w celu ochrony wartości UE.

Parlament zwraca się również o zniesienie programów kupowania obywatelstwa, ponieważ "stanowią zagrożenie dla działań w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, walki z przestępczością transgraniczną i integralności strefy Schengen".

Dziennikarka ujawniała maltańskie afery

Daphne Caruana Galizia, która pisała o korupcji wśród maltańskich polityków, zginęła w zamachu bombowym przed swoim domem w pobliżu Valletty w październiku 2017 roku. 53-letnia autorka popularnego bloga ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, nie wahając się wskazać żony premiera Josepha Muscata.

Galizia atakowała również premiera, a także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Opublikowała ponad 20 tysięcy artykułów potępiających nadużycia władzy, przypadki korupcji i niewłaściwego administrowania.

Autor: pp\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski

Tagi:
Raporty: