Łukaszenka: będą nas testować, czy zasługujemy na niepodległość

president.byŁukaszenka w 2016 roku spotkał się z premierem ChRL Li Keqiangiem (materiał archiwalny)

- Białoruś będzie w najbliższych latach bardzo testowana, czy zasługuje na niepodległość - powiedział prezydent Alaksandr Łukaszenka podczas przyjęcia z okazji tak zwanego Starego Nowego Roku. - Nie tylko 2019 rok, lecz i 2020 rok będą niełatwe - ocenił.

- (Nadchodzący) rok będzie dla każdego inny (...), ale dla naszego kraju, społeczeństwa nie tylko 2019 rok, lecz i 2020 rok będą niełatwe. (...) Powiem otwarcie, w ciągu tych dwóch lat będą nas bardzo testować, czy jesteśmy godni (...) tej niepodległości, o której zawsze i wszędzie mówimy - oświadczył w piątek Alaksandr Łukaszenka.

Prezydent Białorusi przemawiał podczas przyjęcia zorganizowanego w piątek z okazji obchodzonego w nocy z 13 na 14 stycznia Starego Nowego Roku, czyli Nowego Roku według kalendarza juliańskiego.

MSZ uhonorowany

- Musimy być gotowi, by odpowiedzieć na to pytanie. Jestem absolutnie przekonany, że znajdziemy właściwą odpowiedź - oświadczył białoruski lider. W czasie uroczystości wręczał nagrody i odznaczenia państwowe. Uhonorowany Orderem Ojczyzny III stopnia został między innymi minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej. Makiej jest szefem dyplomacji od 2012 roku i ma opinię w miarę liberalnego i "prozachodniego" polityka. Jest krytykowany przez niektóre nacjonalistyczne portale rosyjskie za zbytnie otwarcie na Zachód i odwracanie się od sojuszu z Rosją.

Autor: akw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.by