Spektakularnie piękne i śmiertelnie niebezpieczne. Andyjskie lodowce topnieją w oczach

Aktualizacja:
Spektakularne i coraz bardziej niebezpieczne lodowce
Spektakularne i coraz bardziej niebezpieczne lodowce
TVN24 Biznes i Świat
Na zdjęciu: lodowiec Pastoruri TVN24 Biznes i Świat

Widok położonych w peruwiańskich Andach jezior wysokogórskich i lodowców zapiera dech w piersiach. Zmiany klimatyczne sprawiają jednak, że czai się w nich coraz większe niebezpieczeństwo. Kawałki topniejących w zastraszającym tempie lodowców, które wpadają do zasilanych przez nie jezior, niepokojąco zwiększają poziom wody i zagrażają lokalnym mieszkańcom.

Peruwiańscy naukowcy od lat biją na alarm, bo andyjskie lodowce topnieją w oczach, stwarzając zagrożenie dla lokalnych społeczności. W kraju tym znajduje się 71 proc. wszystkich leżących w strefie tropikalnej lodowców.

Od lat 70. powierzchnia 2 679 lodowców znajdujących się w peruwiańskich Andach skurczyła się o 40 proc. Powodem jest ocieplenie klimatu. Peru jest w czołówce krajów najmocniej dotkniętych zmianami klimatycznymi spowodowanymi działalnością człowieka.

- W ciągu ostatniego stulecia temperatura na świecie wzrosła o 0,85 stopnia - wyjaśnia Jose Ubeda, szef projektu CRYOPERU, który bada wpływ zmian klimatycznych na kriosferę Andów Środkowych.

- W ciągu ostatnich 40 lat powstało 996 nowych jezior wysokogórskich. Gdy lodowiec się cofa, pozostawia po sobie niecki albo jeziora - tłumaczy glacjolog Nelson Santillana.

- Nie możemy lekceważyć lodowców. Jeśli czapa śnieżna znajdująca się na szczycie ma strome zbocze, istnieje duża szansa, że może się zerwać. Schodzący lód czy śnieg mogą przesilić powstałe wcześniej jezioro, co skutkuje gwałtowną powodzią - dodaje.

Groźny Hualcan

Takie zagrożenie czyha m.in. na mieszkańców żyjących w rejonie jeziora Laguna 513, zasilanego wodą z lodowca Hualcan. Leży on w strefie sejsmicznej, a naukowcy przestrzegają, że oderwane jeśli od lodowca oderwie się naprawdę spory kawałek, wywoła on gigantyczną, przypominającą tsunami falę, która zmiecie z powierzchni ziemi wszystko, co spotka na swojej drodze. W rejonie jeziora wprowadzono jedyny w Peru tak zaawansowany system czujników, a dla mieszkańców opracowano plany ewakuacyjne.

Autor: kg//tka / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia