Litewska opozycja wyciąga rękę do Polaków i Rosjan. "Chcemy naprawić relacje"

Związek Liberałów ma 10 posłów w 141-osobowym parlamencieWikipedia Commons CC BY SA 2.0 | saeima

Litewski Związek Liberałów otwiera się na mniejszości narodowe, w tym Polaków mieszkający na Litwie. Zarząd Związku powołał komitet ds. wspólnot narodowych, który ma opracować program partii dla mniejszości. Takiego komitetu nie ma żadna inna litewska partia.

- Kwestie mniejszości narodowych w tradycyjnych litewskich partiach dotychczas zajmowały epizodyczne miejsce, co jest dużym błędem i chcemy to naprawić - powiedział w czwartek PAP przewodniczący partii, poseł Eligijus Masiulis.

"Mniejszości są spychane na margines"

Masiulis wskazał, że "tematy dotyczące Polaków, Rosjan, czy przedstawicieli innych narodowości od lat monopolizują w kraju trzy partie: Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, Związek Rosjan i Alians Rosjan", a udział przedstawicieli mniejszości narodowych w tradycyjnych partiach jest marginalny.

- Sytuacja, jaka się wytworzyła, ogranicza możliwość integracji politycznej. Przedstawiciele mniejszości narodowych, nasi obywatele, są spychani na margines, co w obecnej sytuacji geopolitycznej jest zwykłą głupotą - stwierdził przewodniczący Związku Liberałów.

Na agendzie: pisownia nazwisk i nazw miejscowości

Komitet ds. wspólnot narodowych Związku Liberałów liczy ponad 20 osób, głównie Polaków i Rosjan należących do partii, ale jest w nim też na przykład Grek. Według Masiulisa, zadaniem komitetu będzie m.in. przygotowanie postulatów mniejszości narodowych, które zostaną wpisane do programu wyborczego partii. Działania liberałów mają m.in. przyczynić się do rozstrzygnięcia takich problemów jak pisownia nazwisk, czy zapis nazw miejscowości w językach mniejszości narodowych.

Druga najpopularniejsza partia na Litwie

Związek Liberałów, jest partią opozycyjną, ale ostatnio staje się coraz bardziej na Litwie popularny. Sondaże opinii społecznej wskazują, że zajmuje on drugie miejsce w rankingu popularności z 14,8 proc. poparcia. Wyprzedza go jedynie rządząca Litewska Partia Socjaldemokratyczna, którą popiera 19,3 proc. respondentów.

W bieżącej kadencji litewskiego jednoizbowego parlamentu Związek Liberałów ma 10 deputowanych, podczas gdy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - ośmiu. Następne wybory do parlamentu odbędą się na Litwie w 2016 roku. Przedstawiciele mniejszości narodowych stanowią na Litwie 17 proc. ludności. Najliczniejsza grupa to Polacy - 6 proc. i Rosjanie - 4,8 proc. Na Litwie mieszkają też Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Łotysze, Tatarzy, Karaimi, Niemcy i Romowie.

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 2.0 | saeima