Polska mniejszość na Litwie

Polska mniejszość na Litwie

Znicze na Rossie, Antokolu i cmentarzu Bernardyńskim

Harcerze, przedstawiciele polskiej dyplomacji oraz aktywiści społeczni w piątek z okazji Wszystkich Świętych rozpalili tysiące zniczy na grobach w polskich nekropoliach w Wilnie. Lampki zapłonęły na cmentarzu na Rossie, na cmentarzu Bernardyńskim, a także na Antokolu. Znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego zapaliła ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

Długo prowadził Nauseda, przegoniła go Szimonyte. Zmiana lidera w wyborach

Pierwszą turę wyborów prezydenckich na Litwie wygrała kandydatka konserwatywnego Związku Ojczyzny–Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) Ingrida Szimonyte. Jej przewaga nad byłym głównym doradcą prezesa banku SEB, ekonomistą Gitanasem Nausedą, który prowadził jeszcze po przeliczeniu 85 procent głosów, nie jest duża.

Konserwatyści wygrali wybory samorządowe na Litwie

Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał najwięcej głosów – 16,03 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) z wynikiem 13,29 proc. – wskazują dane Głównej Komisji Wyborczej.

"Kiedy jesteśmy razem, jesteśmy silni". Prezydent Litwy z wizytą w Warszawie

Kooperacja wojskowa między Polską a Litwą pogłębia się. To pokazanie naszym sojusznikom, a także naszym oponentom, że jesteśmy razem, że potrafimy działać wspólnie, i że wspólnie to bezpieczeństwo pogłębiamy - mówił po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite prezydent Andrzej Duda. Grybauskaite oceniła, że współpraca wojskowa między Polską a Litwą nigdy nie była tak silna.

Prezydent na Litwie: ta wizyta przyczynia się do powrotu do atmosfery dobrego dialogu

Jestem przekonany, że ta dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosąsiedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu między państwami z czasów, gdy prezydentem Polski był Lech Kaczyński - mówił w Wilnie prezydent Andrzej Duda. Dalia Grybauskaite zapewniła, że Litwa nie poprze głosowania w Radzie UE w sprawie Polski. - Chcemy wznowienia prac komisji, która zajęłaby się sprawami dotyczącymi polskiej mniejszości - zapowiedziała prezydent Litwy.

Polka została wicemerem Wilna

Edita Tamosziunaite z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin została w środę wybrana na stanowisko zastępcy mera stolicy. Wybrano ją większością głosów w Radzie Samorządu Wilna.

Polacy na Litwie protestują. "Jesteśmy zbulwersowani"

Polacy na Litwie protestują przeciwko decyzji przerwania naboru na filologię polską na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym w Wilnie. W środę zwrócili się do władz kraju z żądaniem przywrócenia możliwości kształcenia polonistów na tej uczelni.

Litwa świętuje Dzień Odrodzenia Niepodległości

Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotę w antynacjonalistycznym marszu w Wilnie z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości, który upamiętnia wydarzenia z 1990 roku. W pochodzie uczestniczyli również litewscy Polacy z biało-czerwonymi flagami.