Polska mniejszość na Litwie

Polska mniejszość na Litwie

Harcerze, przedstawiciele polskiej dyplomacji oraz aktywiści społeczni w piątek z okazji Wszystkich Świętych rozpalili tysiące zniczy na grobach w polskich nekropoliach w Wilnie. Lampki zapłonęły na cmentarzu na Rossie, na cmentarzu Bernardyńskim, a także na Antokolu. Znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego zapaliła ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

Pierwszą turę wyborów prezydenckich na Litwie wygrała kandydatka konserwatywnego Związku Ojczyzny–Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) Ingrida Szimonyte. Jej przewaga nad byłym głównym doradcą prezesa banku SEB, ekonomistą Gitanasem Nausedą, który prowadził jeszcze po przeliczeniu 85 procent głosów, nie jest duża.

Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał najwięcej głosów – 16,03 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) z wynikiem 13,29 proc. – wskazują dane Głównej Komisji Wyborczej.

Kooperacja wojskowa między Polską a Litwą pogłębia się. To pokazanie naszym sojusznikom, a także naszym oponentom, że jesteśmy razem, że potrafimy działać wspólnie, i że wspólnie to bezpieczeństwo pogłębiamy - mówił po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite prezydent Andrzej Duda. Grybauskaite oceniła, że współpraca wojskowa między Polską a Litwą nigdy nie była tak silna.

Jestem przekonany, że ta dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosąsiedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu między państwami z czasów, gdy prezydentem Polski był Lech Kaczyński - mówił w Wilnie prezydent Andrzej Duda. Dalia Grybauskaite zapewniła, że Litwa nie poprze głosowania w Radzie UE w sprawie Polski. - Chcemy wznowienia prac komisji, która zajęłaby się sprawami dotyczącymi polskiej mniejszości - zapowiedziała prezydent Litwy.

Edita Tamosziunaite z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin została w środę wybrana na stanowisko zastępcy mera stolicy. Wybrano ją większością głosów w Radzie Samorządu Wilna.

Polacy na Litwie protestują przeciwko decyzji przerwania naboru na filologię polską na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym w Wilnie. W środę zwrócili się do władz kraju z żądaniem przywrócenia możliwości kształcenia polonistów na tej uczelni.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotę w antynacjonalistycznym marszu w Wilnie z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości, który upamiętnia wydarzenia z 1990 roku. W pochodzie uczestniczyli również litewscy Polacy z biało-czerwonymi flagami.