TVN24 | Świat

"Litwa wobec tej nieprawdopodobnej presji nie może zostać sama". Grupa Wyszehradzka zapowiada pomoc

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w poniedziałek w Komarom na północy Węgier. Ministrowie zapowiedzieli, że udzielą pomocy Litwie w związku z presją migracyjną wywieraną na ten kraj przez Białoruś. - Granica Litwy jest w bardzo widoczny sposób granicą europejską i wymaga europejskiej reakcji - oznajmił szef polskiego resortu spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Problem nielegalnych migrantów na Litwie nasilił się pod koniec maja. Rząd w Wilnie uważa, że jest to forma wojny hybrydowej prowadzonej przez władze w Mińsku. W związku z rosnącym napływem migrantów z Białorusi Litwa przed dwoma tygodniami ogłosiła stan wyjątkowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rau: Litwa nie może zostać sama

- Osiągnęliśmy od razu konsensus co do tego, że Litwa wobec tej nieprawdopodobnej presji migracyjnej nie może zostać sama. Litwini zwracali się już do naszych poszczególnych państw o bezpośrednią pomoc. My chcemy to skoordynować, być silnym adwokatem Litwy w zmaganiach z tym bezprecedensowym wyzwaniem – oznajmił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na wspólnej konferencji prasowej ministrów po zakończeniu rozmów w Komarom.

Rau zaznaczył, że "granica Litwy, tak jak niegdyś granica Węgier, jest w bardzo widoczny sposób granicą europejską i wymaga europejskiej reakcji, oczywiście przede wszystkim od tych najbliższych sąsiadów".

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto zaznaczył, że w ciągu następnych kilku dni kraje wyszehradzkie (Węgry, Polska, Czechy, Słowacja) opracują szczegóły pomocy dla Litwy, zarówno jeśli chodzi o zasoby ludzkie, czy też środki techniczne.

Litwa odgradza się od Białorusi drutem kolczastym
Litwa odgradza się od Białorusi drutem kolczastymLitwini zaczęli budowę zasieków z drutu kolczastego na granicy z Białorusią. Zdaniem litewskiego ministra obrony Arvydasa Anusauskasa to utrudni przekraczanie granicy przez nielegalnych migrantów, którzy zostaną szybciej zauważeni przez funkcjonariuszy straży granicznej i żołnierzy. MINISTERSTWO OBRONY LITWY

Dyskusja o przyszłości Unii Europejskiej

Minister Rau poinformował, że podczas poniedziałkowego spotkania dyskutowano też o konferencji dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej.

- Zastanawialiśmy się, czy nie zwiększyć i jak to zrobić, roli parlamentów narodowych w tej przyszłej formule funkcjonowania Unii Europejskiej. Mówiliśmy też - i to była fascynująca część naszej dyskusji - które kwestie powinniśmy zostawić wspólnej polityce zagranicznej Unii, a które bezwzględnie w naszym przekonaniu powinny pozostać po stronie państw narodowych - powiedział.

Podkreślił, że strona polska oczekuje od debaty ogólnoeuropejskiej dużo większego zaangażowania obywateli. - Do tej pory UE i jej sposób funkcjonowania, jej instytucje są przede wszystkim częścią doświadczenia polityków, ale te decyzje podejmowane tam przez polityków dotyczą w przytłaczającej większości zwykłych obywateli Unii - zaznaczył minister Rau.

Ocenił, że Grupa Wyszehradzka jest motorem gospodarczym Unii i to, jak wyjdzie ona z pandemii gospodarczo, a jak podkreślił prognozy są bardzo dobre, będzie miało wpływ nie tylko na gospodarki V4, ale i na gospodarkę UE jako całości.

Rau wspomniał też, że najwyższy czas, żeby rozpocząć negocjacje akcesyjne Albanii i Macedonii Północnej z UE oraz zdynamizować negocjacje z Serbią i Czarnogórą.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Karolis Kavolelis / Shutterstock