Główny doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy ds. bezpieczeństwa ocenił, że uszkodzenie kabli telekomunikacyjnych na Morzu Bałtyckim pokazuje konieczność wzmocnienia patroli morskich. Kestutis Budrys zwrócił uwagę, że rosyjskie statki, pod pretekstem prowadzenia badań naukowych, prowadzą podwodne działania mające na celu zakłócenie zachodniej komunikacji.
- Musimy zwiększyć zdolności obserwacyjne i rozpoznawcze na Bałtyku, abyśmy mogli szybciej reagować na to, co dzieje się na morzu: kto tam przebywa i jakie statki się po nim poruszają – powiedział główny doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy ds. bezpieczeństwa Kestutis Budrys w programie Dienos tema (Temat Dnia) publicznego nadawcy LRT.
Doradca poinformował, że litewskie władze posiadają dane na temat obecności rosyjskich statków wywiadowczych i jednostek dywersyjnych działających pod przykrywką.
- Wiemy, że istnieją statki, które pod pretekstem prowadzenia badań naukowych prowadzą podwodne działania mające na celu zakłócenie naszej komunikacji - zaznaczył Budrys. Dodał, że konieczne jest zwiększenie presji w tym zakresie i uniemożliwienie Rosji swobodnego przemieszczania się na tych wodach.
Budrys: należy mieć odpowiednie środki odstraszające
Zdaniem doradcy prezydenta działania w zakresie ochrony infrastruktury morskiej powinny mieć charakter prewencyjny.
- Mamy tysiące kilometrów rurociągów, kabli i całą infrastrukturę daleko od brzegu, także rozwinięty system parków morskich. Nie jesteśmy w stanie przy każdym obiekcie postawić funkcjonariusza, dlatego należy mieć odpowiednie środki odstraszające - powiedział Budrys.
W niedzielę i w poniedziałek doszło do uszkodzenia dwóch podmorskich kabli telekomunikacyjnych, jednego łączącego Litwę ze Szwecją oraz drugiego - łączącego Finlandię z Niemcami. W obu przypadkach doszło do tego w szwedzkiej strefie ekonomicznej.
Według skandynawskich mediów o przecięcie kabli telekomunikacyjnych jest podejrzany chiński statek. Duńskie siły zbrojne potwierdziły w środę, że są obecne na obszarze w pobliżu statku Yi Peng 3 w cieśninie Kattegat.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru