Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA o lex TVN i wecie Andrzeja Dudy: Joe Biden wyraził uznanie

Źródło:
PAP
Duda: Mówimy o spółce, która niedawno uzyskała koncesję. Państwo udzieliło zgody na emisję telewizyjną
Duda: Mówimy o spółce, która niedawno uzyskała koncesję. Państwo udzieliło zgody na emisję telewizyjną
wideo 2/19
Duda: Mówimy o spółce, która niedawno uzyskała koncesję. Państwo udzieliło zgody na emisję telewizyjną

Biały Dom poinformował w komunikacie, że doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przekazał "wyrazy uznania prezydenta Bidena dla polskiego prezydenta Dudy" w związku z zawetowaniem ustawy medialnej - lex TVN. Sullivan rozmawiał w poniedziałek z szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakubem Kumochem i szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem. Rozmowa dotyczyła również sytuacji wokół Ukrainy i bezpieczeństwa sojuszników w NATO.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wetuje lex TVN - oznacza to, że nowelizacja ustawy medialnej autorstwa posłów PiS uderzająca w niezależność TVN trafi do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wcześniej prezydent wspomniał, że rozważał również skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Biały Dom poinformował w poniedziałek w komunikacie o rozmowie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'a Sullivana z doradcami prezydenta Andrzeja Dudy - Pawłem Solochem i Jakubem Kumochem.

Jak napisała w komunikacie rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, Emily Horne, prezydenccy doradcy wymienili poglądy na temat koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą i podkreślili wagę jedności NATO w działaniach w tej sprawie. Sullivan miał też zadeklarować gotowość USA do pomocy obronnej państwom wschodniej flanki NATO.

"Sullivan przekazał również wyrazy uznania prezydenta Bidena dla polskiego prezydenta Dudy za zawetowanie kontrowersyjnej poprawki ustawy medialnej, zauważając że jest to pozytywny sygnał tuż przed tym, jak Polska obejmie przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie 1 stycznia" - napisano w oświadczeniu.

Wcześniej decyzję prezydenta komentował na Twitterze charge d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Bix Aliu. "Dziękuję Panie Prezydencie za przywództwo i zaangażowanie dla wspólnych wartości demokratycznych oraz za ochronę klimatu inwestycyjnego w Polsce. Razem sojusznicy są silniejsi!" - napisał.

Wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef BBN Paweł Soloch poinformowali, że rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej i była związana z trwającymi sojuszniczymi konsultacjami dotyczącymi zagrożenia rosyjską agresją na Ukrainę.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP