Świat

Ławrow zarzuca NATO "bezprecedensową" koncentrację sił przy granicach Rosji

Świat

Trident Juncture 18. Największe manewry NATO od zimnej wojny
NATO ChannelFinlandia podejrzewa Rosję o zakłócenia sygnału GPS w trakcie ćwiczeń NATO w 2018 roku (wideo archiwalne)

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zarzucił we wtorek Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, że zwiększa swój potencjał wojskowy u granic Rosji "wielokrotnie i w sposób bez precedensu". Ławrow mówił między innymi o ćwiczeniach NATO na Morzu Czarnym i Bałtyku.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Finlandii Timo Soinim rosyjski minister powiedział, że "bezprecedensowe wzmacnianie potencjału NATO" to "fakty, których nie można nie dostrzegać".

Wymienił wzmacnianie "potencjału i infrastruktury wojskowej oraz wojsk" Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zarzucił także NATO, że "wielokrotnie zwiększyło" liczbę ćwiczeń wojskowych, "zarówno na Bałtyku, na Morzu Czarnym, jak i w powietrzu".

Oskarżył również NATO, iż nie zobowiązało się do tego, by jego samoloty wojskowe włączały transpondery, choć Rosja - jak zaznaczył - podnosiła tę kwestię na posiedzeniach Rady Rosja-NATO. - Oni w Radzie Rosja-NATO wolą zajmować się polemiką wokół swojej interpretacji wydarzeń na Ukrainie po tym, gdy poparli tam przewrót antypaństwowy - oświadczył Ławrow.

Zarzucił także krajom zachodnim, że nie reagują na propozycje Rosji, "by rozpocząć poważną, profesjonalną, a nie krzykliwą rozmowę o cyberbezpieczeństwie".

Kwestia zakłóceń sygnału GPS

Soini zaznaczył na konferencji prasowej, że Finlandia jest zaniepokojona zakłóceniami, do których doszło w zeszłym roku w funkcjonowaniu systemu GPS. Podkreślił, że był to temat jego rozmów z Ławrowem i że strona fińska "zwróciła się z prośbą o przedstawienie informacji o tym, z czym mogły być związane tego rodzaju przeszkody".

Ławrow oznajmił, że rosyjscy wojskowi są gotowi do rozmów na ten temat tylko pod warunkiem, że druga strona "odejdzie od zasady 'z wysokim stopniem prawdopodobieństwa' (chodzi o ocenę, iż za zakłócenia najprawdopodobniej odpowiada Rosja - red.) i zajmie się poważną, jak dorośli, rozmową".

Norwegia i Finlandia oskarżają Rosję o to, że jej wojska rozmieszczone w Arktyce zakłócały sygnał GPS podczas ćwiczeń NATO Trident Juncture między 16 października a 7 listopada zeszłego roku. Manewry te były największymi ćwiczeniami NATO od końca zimnej wojny. Wzięło w nich udział około 50 tys. żołnierzy z 31 państw NATO i krajów partnerskich. Finlandia i Szwecja nie należą do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale ich żołnierze również uczestniczyli w manewrach.

Autor: tmw/adso/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mechanizuotoji pėstininkų brigada Geležinis Vilkas

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości