Kubańczycy za legalizacją małżeństw jednopłciowych i przyznaniem im prawa do adopcji dzieci

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Zdecydowana większość obywateli Kuby zagłosowała w referendum za legalizacją małżeństw jednopłciowych i przyznaniem im prawa do adopcji dzieci. Według wstępnych szacunków frekwencja w referendum wyniosła 74 proc.

66,9 proc. Kubańczyków, którzy zagłosowali w niedzielę w referendum, opowiedziało się za legalizacją małżeństw jednopłciowych i przyznaniem im prawa do adopcji dzieci - poinformowała w poniedziałek państwowa komisja wyborcza. Według wstępnych szacunków frekwencja w referendum wyniosła 74 proc.

Oprócz legalizacji małżeństw jednopłciowych wspierane przez rząd zmiany obejmują prawo do korzystania z usług surogatek, rozszerzenie praw dziadków w stosunku do wnuków, ochronę osób starszych i nowe środki przeciwdziałania przemocy na tle płciowym.

Zmiany w społeczeństwie kubańskim

Na Kubie nie ma niezależnych obserwatorów wyborczych, ale głosowanie w konkretnych punktach wyborczych może być monitorowane przez obywateli. Rozproszone doniesienia w mediach społecznościowych z takich obserwacji wydają się pokrywać z oficjalnym wynikiem - informuje agencja Reutera.

Jak na standardy rządzonego przez partię komunistyczną kraju frekwencja była i tak dość niska, a 33-procentowy sprzeciw wobec rządowej propozycji dość wysoki - zauważa agencja Reutera. Dodaje, że w poprzednich referendach propozycje rządu były popierane niemal jednogłośnie.

To pokazuje, że sytuacja na Kubie się zmienia, co wiąże się z obecnym głębokim kryzysem ekonomicznym oraz upowszechnieniem się dostępu do internetu, który pozwala na dzielenie się opiniami niezależnymi od rządu - ocenia Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości