Książę porównuje działania Putina do Hitlera. Dwór nazywa to "nieplanowanym wypadem"


Brytyjski następca tronu książę Karol miał porównać poczynania prezydenta Rosji Władimira Putina do niektórych działań nazistów. Miał to zrobić w rozmowie w kanadyjskim muzeum z przedwojenną uciekinierką z Polski - informuje BBC.

Do rozmowy księcia Karola z Marienne Ferguson doszło w Muzeum Imigracji w Halifaksie, gdzie kobieta pracuje. Gdy była mowa o zajmowaniu państw przez Adolfa Hitlera, książę powiedział, że to podobne do tego, co obecnie robi Putin - wspomina Ferguson, która wyjechała z Polski do Kanady w roku 1939 tuż przed hitlerowską okupacją. Niektórzy członkowie jej rodziny zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. W poniedziałek książę Walii Karol i jego małżonka odwiedzili podczas czterodniowej wizyty w Kanadzie Muzeum Imigracji. - Książę zapytał mnie, kiedy przyjechałam do Kanady. Powiedziałam, że w 1939 r. - mówi Ferguson. - Powiedział, że Putin robi teraz to samo, co robił Hitler - twierdzi kobieta. - Zgodziłam się z nim. Zajmuje teraz kraje, jak robił to Hitler - powiedziała.

"Nieplanowany wypad"

Clarence House (rezydencja księcia Walii) oświadczył, że nie komentuje prywatnych rozmów. Według korespondenta BBC przy Dworze Królewskim Petera Hunta wypowiedź księcia była "nieplanowanym wypadem w złożoną kwestię międzynarodową". - Stronnicy księcia będą argumentować, że jego poglądy współbrzmią ze zdaniem tych, którzy są zaszokowani działaniami prezydenta Putina na Ukrainie. Krytycy są zdania, że przyszłego monarchę powinno być widać, a nie słychać - pisze BBC.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP