Książę Harry o relacjach niektórych członków rodziny królewskiej z tabloidami. "Postanowili pójść do łóżka z diabłem"

Źródło:
PAP

Książę Harry w wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej ITV zarzucił niektórym członkom rodziny królewskiej - nie wskazując jednak, o kogo mu chodzi - że weszli w zbyt bliskie relacje z tabloidami. Jak stwierdził, ich relacje z prasą bulwarową są jak "pójście do łóżka z diabłem". Wywiad został wyemitowany w niedzielę wieczorem.

Obszerny wywiad udzielony ITV był związany z zapowiedzianą na wtorek publikacją pamiętników Harry'ego, zatytułowanych "Spare" (po angielsku "zapasowy"). Choć - jak wynika z przecieków - w książce ponownie stawia on szereg zarzutów pozostałym członkom rodziny królewskiej, w tym zwłaszcza starszemu bratu, w wywiadzie książę Harry zapewniał, że nie miał żadnego zamiaru zaszkodzić swojemu ojcu, Karolowi III i bratu ani też ich zranić.

ZOBACZ: "60 Minutes: wywiad z księciem Harrym" już dziś w TVN24 i TVN24 GO

Książę William, księżna Kamila, książę Karol i książę Harry. Zdjęcie z 2014 rokuMax Mumby/Indigo/Getty Images

- Kocham mojego ojca. Kocham mojego brata. Kocham moją rodzinę. Nic z tego, co zrobiłem w tej książce lub w inny sposób, nigdy nie było z jakąkolwiek intencją, aby ich skrzywdzić lub zranić - powiedział Harry.

Harry: chciałbym mieć z powrotem mojego brata

Książę twierdził, że chce pojednania z rodziną, ale "musi istnieć jakaś odpowiedzialność". - Myślę, że jest prawdopodobnie wiele osób, które po obejrzeniu dokumentu [chodzi o zaprezentowany w grudniu sześcioodcinkowy serial Netflixa - red.] i przeczytaniu książki powiedzą: "Jak mógłbyś kiedykolwiek wybaczyć swojej rodzinie to, co zrobili?". Ludzie już mi to mówili. Powiedziałem, że przebaczenie jest w stu procentach możliwe, ponieważ chciałbym odzyskać mojego ojca. Chciałbym mieć z powrotem mojego brata - zapewniał młodszy syn Karola III. Dodał jednak: - W tej chwili nie poznaję ich, tak samo jak oni prawdopodobnie nie poznają mnie.

Książę Harry w swojej książce opisuje kulisy napięć między nim a jego bratem Williamem
Książę Harry w swojej książce opisuje kulisy napięć między nim a jego bratem WilliamemArchiwum Reutera

Harry wyjaśniał, że książka jest odpowiedzią na "wiele, wiele lat kłamstw opowiadanych o mnie i mojej rodzinie".

Przewijającym się przez cały wywiad wątkiem była rola brytyjskich tabloidów. Harry zarzucił niektórym członkom rodziny królewskiej - nie wskazując jednak, o kogo mu chodzi - że weszli w zbyt bliskie relacje z tego rodzaju prasą.

- Ci niektórzy członkowie postanowili pójść do łóżka z diabłem (...), aby zrehabilitować swój wizerunek. Jeśli musisz to zrobić albo chcesz to zrobić, wybierasz to - cóż, to jest wybór. To zależy od ciebie. Ale moment, w którym ta rehabilitacja odbywa się ze szkodą dla innych - dla mnie, innych członków mojej rodziny - wtedy to jest miejsce, w którym wyznaczam linię - wyjaśnił.

Przeprowadzka związana z obawami o życie

W wywiadzie Harry powtórzył swoje wcześniejsze twierdzenia, że rezygnacja jego i Meghan z pełnienia obowiązków w rodzinie królewskiej i ich przeprowadzka z Wielkiej Brytanii do USA była związana z ich obawami o życie, w szczególności że może nastąpić tragedia podobna do śmierci matki Williama i Harry'ego, księżnej Diany, która zginęła w wypadku, gdy za jej samochodem jechali paparazzi.

Odnosząc się do relacji Meghan z Williamem i Kate, Harry przyznał, że wrażenie, iż niemal pod początku nie dogadywali się ze sobą, jest słuszne. - Zawsze miałem nadzieję, że nasza czwórka będzie się dogadywać. Ale bardzo szybko stało się to Meghan kontra Kate. I kiedy to rozgrywa się tak publicznie, nie można przed tym uciec - wyjaśniał.

Przekonywał, że nieprzychylne Meghan tabloidy - podkreślające zwłaszcza to, że jest ona amerykańską aktorką - powodowały powstanie bariery, która nie pozwoliła Williamowi i Kate przyjąć jej w rodzinie.

Harry zapewnił, że jego brat nigdy nie próbował go odwieść od małżeństwa z Meghan, ale bardzo wcześnie zasygnalizował pewne obawy. Jak ujawnił, William powiedział: "To będzie dla ciebie naprawdę trudne". - Ja do dziś nie rozumiem w pełni, o czym on mówił. Może przewidywał, jaka będzie reakcja brytyjskiej prasy - wskazał Harry.

Omyłkowa sprzedaż przed premierą

Wywiad w ITV był pierwszym z czterech udzielonych przez Harry'ego w ramach promocji "Spare". W niedzielę wieczorem amerykańskiego czasu wyemitowany został wywiad, którego udzielił programowi "60 Minutes" w stacji CBS News.

W poniedziałek wywiad zostanie wyemitowany w programie "Good Morning America" w stacji ABC, a we wtorek w "Late Show" w CBS. Chociaż książka "Spare" w sprzedaży będzie od wtorku, niektóre z ujawnionych tam historii są już znane, gdyż w minionym tygodniu część księgarni w Hiszpanii zaczęła ją omyłkowo sprzedawać przed premierą.

Autobiografia księcia Harry'ego "może być początkiem końca rodziny królewskiej"

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Max Mumby/Indigo/Getty Images