Kto naprawdę napisał autobiografię księcia Harry'ego? Jej autor miał zarobić milion dolarów

Źródło:
BBC, Sky News, tvn24.pl
Korespondent "Faktów" TVN o autobiografii księcia Harry'ego
Korespondent "Faktów" TVN o autobiografii księcia Harry'egoTVN24
wideo 2/6
Korespondent "Faktów" TVN o autobiografii księcia Harry'egoTVN24

John Joseph Moehringer jest amerykańskim dziennikarzem i pisarzem uhonorowanym Nagrodą Pulitzera. George Clooney na podstawie jego autobiografii nakręcił film "Bar dobrych ludzi". Moehringer znany jest również z pracy ghostwritera - zdaniem brytyjskich mediów to on pomógł w napisaniu właśnie wydanej autobiografii księcia Harry'ego.

Światowa premiera "Spare", głośnej autobiografii księcia Harry'ego, która trafiła do księgarń w wielu krajach świata we wtorek 10 stycznia 2023 roku, wywołała nie tylko dyskusje na temat opublikowanych w niej wyznań młodszego syna króla Karola III. Brytyjskie media zwracają uwagę, że książę najprawdopodobniej nie napisał książki firmowanej własnym nazwiskiem sam. Według BBC współautorem autobiografii jest John Joseph Moehringer, dziennikarz, pisarz i ghostwriter znany pod pseudonimem J.R. Moehringer.

ZOBACZ TEŻ: Brak wiary w śmierć matki, "upokarzający epizod" za pubem. Premiera pełnej rewelacji książki księcia Harry'ego

Kulisy pracy ghostwritera

Nazwisko pisarza nie zostaje wymienione wśród członków rodziny królewskiej i gwiazd, które pojawiają się na stronach dopiero co opublikowanych wspomnień. "Zamiast tego Moehringer pomógł mu (Harry'emu - red.) je spisać" - odnotował portal brytyjskiego publicznego nadawcy, zwracając uwagę, że Moehringer w przeszłości pracował jako ghostwriter przy innych książkach, w tym "Open. Autobiografii tenisisty" Andre Agassiego i "Shoe Dog" i "Sztuce zwycięstwa. Wspomnieniach twórcy Nike" Phila Knighta. Według portalu Page Six za napisanie biografii Harry'ego otrzymał wynagrodzenie w wysokości miliona dolarów (równowartość ok. 4,3 miliona złotych - red.).

J.R. Moehringer Getty Images

Kiedy pracował z Agassim, przeniósł się do Las Vegas, by spędzić z nim 250 godzin. Zapoznał się z pracami psychoanalityków: Sigmunda Freuda i Carla Gustava Junga, by "wejść w psychikę Agassiego" - wspominał w wywiadzie dla "New York Times". Opowiadając o dyskrecji związanej z pracą ghostwritera, powiedział nowojorskiemu dziennikowi, że "położna nie wraca do domu z dzieckiem".

Według BBC, niektóre spostrzeżenia zawarte w książkach uznanego sportowca i księcia Sussexu, których łączą trudne relacje z rodzicami, mogą mieć źródło w życiorysie samego ghostwritera.

Nagroda Pulitzera i film na podstawie wspomnień

Moehringer urodził się w Nowym Jorku w 1964 roku. W 1986 roku ukończył Uniwersytet Yale. Karierę dziennikarską rozpoczął od pracy asystenta w "New York Times". Od 1994 roku pracował w "Los Angeles Times". W 2000 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za "Crossing Over", artykuł o Boykin, jednostce osadniczej w stanie Alabama, zamieszkanej przez wielu potomków niewolników.

Książę Harry w "60 Minutes"CBS

Został wychowany przez samotną matkę. Ojciec porzucił rodzinę. Wspomnienia z dzieciństwa na Long Island w USA zawarł w swojej własnej autobiografii, "Barze dobrych ludzi", wydanej w 2005 roku. Sześć lat później George Clooney wyreżyserował ekranizację wspomnień pod tym samym tytułem. W rolę J.R. wcielił się Tye Sheridan. Jego wujka zagrał Ben Affleck. Według portalu Sky News, to Clooney miał przedstawić Moehringerowi "swojego przyjaciela", księcia Harry'ego. 

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: BBC, Sky News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images