TVN24 | Świat

Książę Andrzej oskarżany o molestowanie seksualne. Virginia Giuffre składa pozew

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP

Virginia Giuffre, która była stroną skarżącą w procesie multimilionera Jeffreya Epsteina oskarżanego o przestępstwa seksualne, w tym stręczycielstwo, złożyła w poniedziałek pozew przeciw brytyjskiemu księciu Andrzejowi. Amerykanka zarzuca mu, że wykorzystał ją seksualnie.

Amerykanka Virginia Giuffre zarzuca księciu Andrzejowi, że wykorzystywał ją seksualnie, kiedy miała 17 lat. Miało do tego dojść w Londynie, Nowym Jorku i na prywatnej wyspie Jeffreya Epsteina w grupie Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Książę AndrzejSecretary of Defense/Wikimedia CC BY 2.0

Giuffre chce odszkodowania od księcia Andrzeja

"Dwadzieścia lat temu bogactwo, władza, pozycja i koneksje księcia Andrzeja umożliwiły mu wykorzystywanie przestraszonego, bezbronnego dziecka, którego nikt nie mógł ochronić. Już dawno powinien on być pociągnięty do odpowiedzialności" – zaznaczono w pozwie złożonym w sądzie federalnym Nowym Jorku.

Virginia GiuffreBloomberg / Contributor

Kobieta domaga się odszkodowania "za naruszenie jej nietykalności cielesnej" – pisze na stronie internetowej NBC News.

Amerykanka występowała już wcześniej z taki zarzutami, co znalazło odzwierciedlenie w dokumentach sądowych i w wywiadach telewizyjnych. Poniedziałkowy pozew złożony w federalnym sądzie okręgowym dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku oceniła jako nowy rozdział w dążeniu do pociągnięcia do odpowiedzialności 61-letniego obecnie księcia.

"Potężni i bogaci nie są zwolnieni z odpowiedzialności za swoje czyny. Mam nadzieję, że inne ofiary uznają, że nie można żyć w milczeniu i strachu, ale można odzyskać swoje życie, mówiąc o tym głośno i domagając się sprawiedliwości" – argumentowała Giuffre.

Brak komentarza księcia

Książę Andrzej nie skomentował jeszcze obecnego pozwu. Wcześniej książę Yorku stanowczo zaprzeczał, jakoby kiedykolwiek uprawiał seks z Giuffre.

"W kontrowersyjnym wywiadzie dla BBC z 2019 roku Andrzej powiedział m.in., że nie pamięta, by kiedykolwiek ją spotkał, mimo szeroko rozpowszechnionego zdjęcia pokazującego go w jej towarzystwie. Twierdził też, że był w roku 2001 w pizzerii z córką w dniu, kiedy - jak utrzymuje Giuffre - doszło do ich kontaktu seksualnego w Londynie" – podaje stacja NBC.

Autor:mart/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Secretary of Defense/Wikimedia CC BY 2.0