Świat

Ksenia Sobczak na celowniku rosyjskich śledczych. "Obraziła uczucia wiernych"

Świat

Ingram - xenia_sobchakCelebrytka i opozycjonistka Ksenia Sobczak obraziła?

Rosyjscy śledczy badają sprawę zdjęcia, które rosyjska celebrytka i opozycjonistka Ksenia Sobczak zamieściła w kwietniu na swoim Instagramie i które ma obrażać uczucia wiernych. O sprawie poinformował prawnik z Kirowa Jarosław Michajłow, który zwrócił się do Komitetu Śledczego, bo przeszkadzała mu Sobczak "wcielająca się w prawosławnego księdza".

"Sobczak przekroczyła wszelkie możliwe granice i obraziła uczucia prawosławnych. Jeśli wyrazi skruchę i publicznie przeprosi, naprawi szkody moralne. Jeśli udzieli pomocy, np. uchodźcom lub NowoRosji [prawnik zapewne miał na myśli projekt rebeliantów w Donbasie – przyp. red.], nie będę nalegać na wymierzeniu kary” – napisał na Facebooku Jarosław Michajłow.

Poinformował, że dochodzenie śledczych jest prowadzone w związku "z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 148 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej".

Jeśli zarzuty pod adresem celebrytki się potwierdzą, Ksenia Sobczak może zostać skazana na karę grzywny, prace społeczne lub ograniczenie wolności do roku.

Celebrytka i opozycjonistka utrzymuje, że nie miała zamiaru obrażać uczucia wiernych, a zamieszczone na Instagramie zdjęcie było "zapowiedzią przygotowywanego reportażu dla czasopisma 'Snob'".

"Czy wierzących nie boli, że broda i szaty w kolorze złota można nabyć w firmie 'karnawałowe stroje'? Może ich sprzedawców także należałoby skazywać?" – napisała na Twitterze Sobczak.

Redaktor naczelny radia Echa Moskwy Aleksiej Wieniediktow na Twitterze napisał, że na portalu jego stacji ruszył sondaż telefoniczny w sprawie zdjęcia Sobczak. Jak dotąd wzięło w nim udział ok. 2,5 tys. osób. i ponad 80 proc. z nich stwierdziło, że zdjęcie nie obraża ich uczuć religijnych.

Sprawa Pussy Riot

Głośną sprawą w Rosji dotyczącą obrazy uczuć religijnych był proces piosenkarek zespołu Pussy Piot. Dziewczyny wystąpiły w lutym 2012 r. w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, gdzie wykonały pieśń "Bogurodzico, przegoń Putina".

Dwie z nich, Nadieżda Tołokonnikowa i Marija Aliochina, zostały skazane na dwa więzienia.

Wyszły na wolność w 2013 r. w wyniku ogłoszonej amnestii z okazji 20. rocznicy uchwalenia rosyjskiej konstytucji.

Portal rosyjskiej gazety "RBC" przypomniał, że Sobczak kilkakrotnie krytykowała zwierzchników prawosławia w Rosji.

"Oskarżała ich m.in. o zajmowanie stanowiska politycznego i otwarte popieranie kandydatury Władimira Putina w wyborach prezydenckich w 2012 roku" - napisał rbc.ru.

Autor: tas\mtom / Źródło: Echo Moskwy, vz.ru, rbc.ru

Źródło zdjęcia głównego: Ingram - xenia_sobchak