Rosja: USA chcą kupić w Europie Wschodniej broń dla wenezuelskiej opozycji

[object Object]
Protesty w Caracas z udziałem Juana GuaidoReuters
wideo 2/3

Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie do Wenezueli dużej partii uzbrojenia dla tamtejszej opozycji - oświadczyła w piątek rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa. Jak dodała, uzbrojenie to miałoby być zakupione w jednym z krajów Europy Wschodniej. Oskarżyła USA o "przygotowywanie prowokacji".

Maria Zacharowa stwierdziła, że dostarczenie amerykańskiej broni do Wenezueli ma nastąpić na początku marca z terytorium jednego z sąsiednich krajów.

Zacharowa: broń ma być kupiona w Europie Wschodniej

- Mamy informacje, że firmy z USA i ich sojuszników z NATO rozważają możliwość zakupienia dużej partii uzbrojenia w jednym z państw Europy Wschodniej, by dostarczyć ją opozycji w Wenezueli - powiedziała.

- Ta partia miałaby zawierać ciężkie karabiny maszynowe, wyrzutnie rakiet, przenośne systemy rakietowe oraz amunicję do broni lekkiej i systemów artyleryjskich - wymieniła Zacharowa. Dodałą, że Amerykanie "to właśnie mają na myśli, gdy mówią o dostarczaniu pomocy humanitarnej".

Oskarżenie o "prowokację"

Zacharowa wyraziła opinię, że istnieją plany wykorzystania samolotów międzynarodowej firmy spedycyjnej do transportu broni, kupionej w Europie Wschodniej. W tym kontekście wymieniła ukraińskie zakłady Antonow.

Rzeczniczka MSZ oskarżyła Stany Zjednoczone o "przygotowywanie prowokacji" oraz "przerzucanie sił specjalnych i sprzętu bliżej terytorium Wenezueli".

Zakłady przemysłu lotniczego Antonow, z siedzibą w Kijowie, produkują samoloty typu Antonow, określane skrótem An. Według rosyjskiego portalu gospodarczego RBK w skład przedsiębiorstwa wchodzą także Linie Lotnicze Antonowa, dysponujące ponad 20 maszynami pasażerskimi i transportowymi.

Wenezuela w chaosie

23 stycznia na fali masowych antyrządowych protestów przewodniczący parlamentu i lider opozycji Juan Guaido obwołał się tymczasowym prezydentem Wenezueli uznając, że wybory prezydenckie z maja 2018 roku, które wygrał Nicolas Maduro, nie były demokratyczne.

Przejęcie władzy przez Guaido uznało ponad 40 państw i Parlament Europejski. Rosja oznajmiła natomiast, że uważa Maduro za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli. Poparcie dla rządu Maduro wyraziły też Chiny, Meksyk, Boliwia, Nikaragua, Iran i Turcja.

Rząd Nicolasa Maduro doprowadził Wenezuelę na skraj całkowitego załamania gospodarczego. Zachód, który nałożył na Caracas liczne sankcje, oskarża też dotychczasowego prezydenta o zapędy dyktatorskie, podminowywanie demokracji i korupcję.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP, TASS

Tagi:
Raporty: