Kryzys na granicy z Białorusią. Eksperci z Europolu wesprą Polskę

Źródło:
PAP
MON: białoruscy żołnierze z karabinami snajperskimi i granatnikami. Resort pokazuje nagranie z granicy
MON: białoruscy żołnierze z karabinami snajperskimi i granatnikami. Resort pokazuje nagranie z granicyTwitter/@MON_GOV_PL
wideo 2/27
MON: białoruscy żołnierze z karabinami snajperskimi i granatnikami. Resort pokazuje nagranie z granicyTwitter/@MON_GOV_PL

Eksperci z Europejskiego Centrum do spraw Przemytu Migrantów (EMSC) Europolu będą wspierać Polskę w związku z sytuacją na granicy z Białorusią - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant. Wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas rozpoczął w czwartek podróż do krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, którzy trafiają na granicę polsko-białoruską. Pierwsze cele podróży to Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Liban.

- Możemy potwierdzić, że na wniosek polskich władz, specjaliści z Europejskiego Centrum do spraw Przemytu Migrantów (EMSC) Europolu będą wspierać Polskę w radzeniu sobie z sytuacją stworzoną [przez Białoruś - przyp. red.] na granicy [polsko-białoruskiej - przyp. red.] - powiedziała na konferencji prasowej w czwartek w Brukseli przedstawicielka Komisji Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

EMSC (European Migrant Smuggling Centre) zostało utworzone po kryzysie migracyjnym w 2015 roku. Zadaniem tego zespołu działającego w ramach Europolu jest koordynowanie akcji organów ścigania UE przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym, które zajmują się na masową skalę przemycaniem migrantów na teren Unii Europejskiej.

Migranci biegnący wzdłuż zasieków na polsko-białoruskiej granicy. Wideo Straży Granicznej
Migranci biegnący wzdłuż zasieków na polsko-białoruskiej granicy. Wideo Straży GranicznejTwitter/@Straz_Graniczna

Wiceprzewodniczący KE w podróży do krajów pochodzenia i tranzytu migrantów

Spinant poinformowała również, że wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas rozpoczął "podróż do krajów pochodzenia i tranzytu ludzi, którzy są instrumentalnie traktowani i przytrzymywani przy granicy" polsko-białoruskiej. - Obecnie jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie spotka się z doradcą dyplomatycznym prezydenta oraz ministrem współpracy międzynarodowej. Jutro będzie w Libanie - przekazała rzeczniczka.

Dodała, że kolejne kraje na liście podróży zostaną ogłoszone w nadchodzących dniach. - Rozszerzamy naszą współpracę z partnerami w regionie, by kolejne osoby nie padały ofiarą działań białoruskiego reżimu i nie utknęły na granicy - poinformowała.

Von der Leyen i Borrell o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej

Spinant przypomniała też, że w środę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Josep Borrell rozmawiali na temat kryzysu na polsko-białoruskiej granicy z Filippo Grandim, Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR).

- Po tych rozmowach ponawiamy nasz apel o umożliwienie organizacjom humanitarnym dostępu do ludzi przy granicy, żeby mogły udzielić im wsparcia. Wspólnie z ONZ i wyspecjalizowanymi agencjami wciąż badamy, jak można zapewnić tym ludziom bezpieczny powrót do krajów pochodzenia - poinformowała przedstawicielka KE.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys. W poniedziałek duże grupy migrantów próbowały siłowo przedostać się do Polski. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że udało się zatrzymać masową próbę sforsowania granicy. Na miejscu jest kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i wojska.

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG major Katarzyna Zdanowicz przekazała w środę, że we wtorek doszło do trzech prób przekroczenia granicy z Białorusią w okolicach Krynek, Białowieży oraz Dubicz Cerkiewnych. Dodała, że jedna z grup liczyła około dwustu osób. - Te osoby zostały z powrotem doprowadzone na Białoruś - poinformowała.

Patrole na granicy polsko-białoruskiej. Zdjęcie opublikowane przez Ministerstwo Obrony NarodowejMON

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

Relacjonując wydarzenia na granicy, media mogą korzystać niemal wyłącznie z oficjalnych rządowych nagrań i informacji. Do strefy objętej stanem wyjątkowym nie mają dostępu dziennikarze.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MON