Setki migrantów, wielu zatrzymanych. "Wyskoczyli z łodzi i zostali podjęci z wody"

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Wielu haitańskich i kubańskich imigrantów trafiło do aresztu po dotarciu do wybrzeży USA na Florydzie
Wielu haitańskich i kubańskich imigrantów trafiło do aresztu po dotarciu do wybrzeży USA na FlorydzieTwitter/@SCGSoutheast
wideo 2/2
Twitter/@SCGSoutheastWielu haitańskich i kubańskich imigrantów trafiło do aresztu po dotarciu do wybrzeży USA na Florydzie

Szesnaście łodzi różnych wielkości z migrantami z Haiti i Kuby zmierzało w stronę USA. "Niektórzy wyskoczyli z łodzi i zostali podjęci z wody" - podała stacja CNN. Część zdołała dotrzeć do amerykańskiego wybrzeża, gdzie została zatrzymana. Straż Przybrzeżna USA opublikowała zdjęcia i nagrania pokazujące płynące łodzie wypełnione ludźmi.

Jak poinformowała w niedzielę telewizja CNN, powołując się na amerykańskie służby celne i graniczne, do przechwycenia migrantów u wybrzeży USA doszło w piątek i sobotę. Według amerykańskich mediów migranci mieli zmierzać w stronę Stanów Zjednoczonych szesnastoma łodziami różnej wielkości.

"W jednym dramatycznym incydencie ponad 330 imigrantów z Haiti zostało uratowanych po tym, jak żaglówka, którą płynęli, osiadła na mieliźnie w pobliżu archipelagu wysepek Florida Keys" - poinformowała CNN.

Na opublikowanych przez Straż Przybrzeżną USA na Twitterze zdjęciach i nagraniach widać łódź pełną ludzi, z których wielu było w pomarańczowych kamizelkach ratunkowych.

"113 migrantów trafiło po wylądowaniu do aresztu"

"Niektórzy wyskoczyli z łodzi i zostali podjęci z wody. Tych, którzy wciąż byli na pokładzie, przeniesiono na łodzie Straży Przybrzeżnej" - relacjonowała stacja CNN.

Według służb granicznych zatrzymano także około 150 kubańskich migrantów, którzy zdołali dotrzeć na ląd. "113 migrantów trafiło po wylądowaniu do aresztu, poddano ich medycznym badaniom przesiewowym. Dwóch zostało przewiezionych do lokalnego szpitala, gdzie leczono ich z powodu odwodnienia" - podała w niedzielę lokalna telewizja WFLA.

Stacja przytoczyła wypowiedź szefa patrolu Waltera N. Slosara, który nazwał wydarzenie incydentem dotyczącym bezpieczeństwa narodowego USA. Jak dodał, władze usiłują zidentyfikować przemytników, którzy zdaniem służb znajdowali się pośród migrantów.

Haitańczycy próbują dostać się do USA

W marcu łódź z ponad 300 Haitańczykami dotarła do Florida Keys przy pomocy przemytników.

Z danych służb granicznych wynika, że w 2021 roku do USA usiłowało się dostać blisko 50 tysięcy Haitańczyków. Do czerwca tego roku było ich niemal 40 tysięcy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@SCGSoutheast

Pozostałe wiadomości