Trumna z ciałem królowej Elżbiety II dotarła do Edynburga

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, PAP, Reuters

Trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do Edynburga. Na 280-kilometrowej trasie z zamku Balmoral królową żegnały tłumy Brytyjczyków. W szkockiej stolicy trumna z ciałem monarchini spoczęła w sali tronowej Pałacu Holyrood. Uroczystemu wniesieniu jej do środka przyglądała się trójka dzieci królowej. W poniedziałek natomiast trumna trafi do katedry świętego Idziego, gdzie obywatele Zjednoczonego Królestwa ponownie będą mogli złożyć hołd Elżbiecie II.

Dębowa trumna z ciałem Elżbiety II wyjechała z zamku Balmoral, gdzie zmarła królowa, po godzinie 10 czasu lokalnego (godzina 11 w Polsce). Karawan najpierw skierował się do Aberdeen.

Trasa liczyła ponad 280 kilometrów. W miejscowościach, przez które przejeżdżał karawan, wzdłuż dróg ustawiały się tłumy Brytyjczyków żegnających królową. Większość obserwowała przejazd konduktu w milczeniu, choć w niektórych miejscach oddawano hołd oklaskami, niektórzy także rzucali kwiaty na jezdnię.

Po godz. 13. (w Polsce) kondukt przejechał przez miejscowość Banchory oddaloną o około 50 kilometrów na wschód od zamku Balmoral. Tam również wzdłuż trasy pojawiły się tłumy ludzi żegnających zmarłą monarchinię. Później konwój dotarł też do Aberdeen, a następnie przejechał przez Dundee i Perth.

Po godzinie 17 czasu polskiego trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do Edynburga. Za karawanem jechała jej córka księżniczka Anna wraz mężem Timothym Laurence'em.

Trumna została następnie wniesiona do Pałacu Holyrood, czemu towarzyszyły między innymi dzieci władczyni - księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward.

Będzie leżała do poniedziałku w sali tronowej.

Do Edynburga dotarł konwój z ciałem Elżbiety II
Do Edynburga dotarł konwój z ciałem Elżbiety IIReuters
Trasa konwoju z zamku Balmoral do EdynburgaBBC, tvn24.pl

Plan na kolejne dni

W poniedziałek 12 września król Karol III wraz z żoną Camillą udadzą się do Edynburga, by dołączyć do konduktu z Pałacu Holyrood do Katedry świętego Idziego. Kondukt wyruszy o godzinie 14.35 (godzina 15.35 w Polsce), a król i niektórzy członkowie rodziny królewskiej będą podążać za trumną pieszo. O godz. 14.55 (godzina 15.55 w Polsce) trumna, na której znajdować się będzie korona Szkocji, zostanie wniesiona do katedry. Tam ludzie będą mogli przyjść i oddać hołd królowej.

>> Premier Liz Truss będzie towarzyszyła Karolowi III podczas wizyt w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii <<

We wtorek 13 września o godzinie 17 (godzina 18 w Polsce) karawan zabierze trumnę na lotnisko w Edynburgu, gdzie dojedzie godzinę później. Stamtąd trumna zostanie przewieziona samolotem do bazy RAF Northolt w Londynie. Po drodze trumnie będzie towarzyszyła córka królowej, księżniczka Anna. Z bazy lotniczej karawan zabierze trumnę do Pałacu Buckingham, gdzie zostanie ona umieszczona na środku sali balowej, aby umożliwić członkom rodziny królewskiej złożenie hołdu.

CZYTAJ TAKŻE: Pogrzeb królowej Elżbiety II. Kto przybędzie do Londynu? >>>

Następnego dnia, w środę 14 września, na trumnie zostanie umieszczona imperialna korona państwowa i wieniec z kwiatów. O godzinie 14.22 (godzina 15.22 w Polsce) zostanie przewieziona powozem z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, a za nią będą szli król i inni członkowie rodziny królewskiej i personel pałacu. O godzinie 15 (godzina 16 w Polsce) trumna dotrze do Pałacu Westminsterskiego, gdzie arcybiskup Canterbury odprawi krótkie nabożeństwo. Trumna pozostanie tam przez pełne cztery dni, podczas których ludzie będą mogli przejść obok niej, oddając hołd Elżbiecie II.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się o godzinie 11 (godzina 12 w Polsce) w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim, po czym trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona do Windsoru, gdzie zostanie złożona w kaplicy świętego Jerzego.

Autorka/Autor:ads, pp, akr/dap, adso

Źródło: BBC, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty: