- Są pewne pozytywne sygnały z Lozanny - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując negocjacje ws. irańskiego programu atomowego, w których bierze udział Rosja. Zachodni dyplomata, cytowany przez agencję Reutera, mówi zaś wprost: już czas, by Iran powiedział tak lub nie.
Pieskow oznajmił, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by spekulować na temat wyników spotkania, które powinno zakończyć się do 31 marca porozumieniem co do głównych punktów. - Nie spekulujmy teraz, czy szklanka jest w połowie pusta czy pełna - powiedział rzecznik Kremla, apelując o spokój i poczekanie na sygnały ze szwajcarskiej Lozanny.
Jednym z takich sygnałów jest zaś wiadomość, że szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow jeszcze dziś odbędzie kilka spotkań ze swoimi irańskimi, amerykańskimi, chińskimi i europejskimi rozmówcami, ale później wróci do Moskwy.
- Niewykluczone, że wróci do Lozanny we wtorek, jeśli będzie widoczny postęp w kierunku konkretnych ustaleń - poinformowała agencja TASS, cytując swoje źródło. Wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow powiedział z kolei agencji RIA Nowosti, że rozmowy w Lozannie są "intensywne" i pozwalają na optymizm.
Ciekawy wpis na Facebooku zamieściła Maria Zacharowa, wiceszefowa Departamentu Informacji rosyjskiego MSZ. Pod zdjęciem przedstawiającym spotkanie przedstawicieli mocarstw z Iranem Zacharowa napisała: "Lozanna, dzień drugi. Spotkanie ministerialne Grupy 5+1 i Iranu. Zapytani przez dziennikarza, czy porozumienie może zostać osiągnięte dzisiaj, ministrowie zaśmiali się jednogłośnie".
Лозанна. День второй. Министерское заседание ”шестерка”+Иран. На вопрос журналистки, получится ли сегодня достичь договоренность, все министры дружно рассмеялись. Posted by Maria Zakharova on Monday, March 30, 2015
Już czas?
Jednocześnie cytowany przez agencję Reutera zachodni dyplomata oznajmił, że nie jest jasne, czy porozumienie uda się osiągnąć w wyznaczonym terminie, a jeśli się nie uda, co się wtedy stanie. Według rozmówcy agencji w rozmowach pozostały trzy duże punkty sporne: czas obowiązywania porozumienia, szybkość zniesienie sankcji ONZ oraz "mechanizm bezpieczeństwa" polegający na ich automatycznym przywróceniu, gdyby Teheran nie wywiązał się z umowy.
Teraz jest czas, gdy trzeba powiedzieć tak lub nie dla porozumienia, powiedział dyplomata, dodając, że teraz właśnie jest moment, by Iran zaakceptował porozumienie.
Ciężkie rozmowy
Rozmowy w Lozannie dotyczą zamrożenia irańskiego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji międzynarodowych wobec Teheranu. Nowy termin ostatecznego porozumienia mocarstw: USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Rosji oraz Niemiec (Grupa 5+1) z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca. Negocjowane porozumienie z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 r.; przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.
Autor: mtom / Źródło: Reuters, TASS, PAP