TVN24 | Świat

Piąte państwo na świecie, w którym oficjalna liczba zgonów przekroczyła 20 tysięcy

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

Resort zdrowia Wielkiej Brytanii poinformował, że w ciągu minionej doby odnotowano kolejne 813 ofiar śmiertelnych COVID-19, wskutek czego liczba zmarłych z powodu koronawirusa w tym kraju przekroczyła 20 tysięcy. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pod koniec marca główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance oraz Neil Ferguson, epidemiolog z Imperial College London, mówili, że jeśli całkowita liczba zgonów będzie mniejsza niż 20 tysięcy, będzie to dobrym wynikiem. W sobotę resort zdrowia przekazał informację, że liczba zmarłych na COVID-19 przekroczyła tę barierę.

Faktyczna liczba ofiar koronawirusa jest jednak znacząco większa niż 20 tysięcy, gdyż podawane przez brytyjskie ministerstwo zdrowia statystyki dotyczą tylko zgonów w szpitalach. Jak się szacuje na podstawie danych urzędu statystycznego ONS - które podawane są z około półtoratygodniowym opóźnieniem - w domach opieki dla seniorów oraz w domach ma miejsce co najmniej 20 procent wszystkich zgonów na COVID-19.

Pierwszy zgon z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii miał miejsce 5 marca, zaś poziom 10 tysięcy został przekroczony 12 kwietnia.

Podany w sobotę bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 w czwartek a godz. 17 w piątek. To wyraźnie więcej niż w piątek, gdy bilans nowych zgonów wynosił 684.

Brytyjskie władze medyczne uważają, że szczyt zgonów w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie już minął, ale zarazem ostrzegają, by nie oczekiwać szybkiego, dużego spadku w statystykach. Rekordową liczbę 980 zgonów zanotowano w piątek 10 kwietnia.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Spłaszczona krzywa zakażeń

Jednocześnie ministerstwo zdrowia podało, że od początku epidemii przeprowadzono prawie 641 tys. testów na obecność koronawirusa, którym poddano prawie 518 tys. osób.

Od początku kwietnia liczba nowo wykrytych zakażeń przeważnie mieści się w przedziale 4500-5500, co - przy rosnącej liczbie przeprowadzanych testów - pokazuje, że krzywa zakażeń się spłaszczyła. W ciągu minionej doby wykonano ponad 28,7 tys. testów, co jest najwyższą dobową liczbą od początku epidemii. Bilans nowych zakażeń obejmuje okres od godz. 9 w piątek do godz. 9 w sobotę.

Wielka Brytania jest piątym państwem świata, w którym liczba zgonów przekroczyła 20 tysięcy - wcześniej nastąpiło to we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Francji (w przypadku USA liczba zgonów przekroczyła już 50 tys.). Zjednoczone Królestwo zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem liczby wykrytych zakażeń - za Stanami Zjednoczonymi, Hiszpanią, Włochami, Francją i Niemcami.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości