W tym roku w Wielkiej Brytanii ponad 60 tysięcy więcej zmarłych niż w ostatnich latach

TVN24 | Świat

Autor:
pp/ks
Źródło:
PAP

Brytyjski urząd statyczny ONS opublikował dane, z których wynika, że od początku roku w Wielkiej Brytanii zmarło około 62 tysięcy osób więcej, niż wynosi średnia dla tego okresu z ostatnich pięciu lat, z czego choroba COVID-19 była przyczyną około 48 tysięcy z tych zgonów. Liczba ta różni się od oficjalnego bilansu resortu zdrowia, obejmującego wszystkie zgony, w których testy potwierdziły obecność koronawirusa. Według najnowszych danych takich ofiar śmiertelnych jest 39 369.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak podał brytyjski urząd statystyczny ONS (Office for National Statics), od początku roku do 22 maja włącznie w Anglii i Walii zarejestrowano prawie 286,8 tys. zgonów. To wzrost o prawie 51,5 tys. w stosunku do średniej dla tego samego okresu roku z lat 2015-2019. Ze statystyk wynika, że w ciągu pierwszych 12 tygodni roku, przed pierwszym zgonem z powodu COVID-19, liczba osób zmarłych była o ponad 4 800 niższa od pięcioletniej średniej, a od 13. do 21. tygodnia roku, czyli do 22 maja włącznie - była o ponad 56,3 tys. wyższa od średniej.

COVID-19 został wskazany jako przyczyna zgonu, główna lub mająca kluczowy wpływ, na 43 837 aktach zgonu, co stanowi 15,3 proc. wszystkich wydanych od początku roku do 22 maja.

W 21. tygodniu roku - 16-22 maja, obecnie ostatnim, dla którego dostępne są statystyki - liczba wszystkich zgonów w Anglii i Walii wyniosła prawie 12,3 tys., z czego COVID-19 był wpisany w aktach zgonu w 2 589 przypadkach, co stanowiło 21,1 proc. wszystkich. Liczba zgonów z powodu koronawirusa była najniższa od siedmiu tygodni.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Różnica w bilansach urzędu statystycznego i resortu zdrowia

W szczytowych dwóch tygodniach pandemii - od 11 do 23 kwietnia - liczba wszystkich zgonów była o prawie 12 tys. wyższa od pięcioletniej średniej dla tego okresu, przy czym w przypadku prawie trzech czwartych zgonów powyżej średniej przyczyną był COVID-19.

CZYTAJ TAKŻE: ZAKAZ ZOSTAWANIA U KOGOŚ NA NOC. BRYTYJSKI RZĄD BRONI SIĘ PRZED KPINAMI >>>

Doliczając do przedstawionych we wtorek statystyk ONS dla Anglii i Walii dane o zgonach sporządzane przez władze Szkocji i Irlandii Północnej, wychodzi, że od początku roku do 22 maja w całym Zjednoczonym Królestwie było ok. 62 tys. zgonów więcej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat, z czego COVID-19 wpisano w ok. 48 tys. aktów zgonu.

Podawane codziennie przez resort zdrowia statystyki obejmują wszystkie zgony, w których testy potwierdziły obecność koronawirusa. Według bilansu podanego we wtorek po południu przez brytyjskie ministerstwo zdrowia, w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 324, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39 369.

Autor:pp/ks

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: