TVN24 | Świat

"The Sun": królowa Elżbieta opuściła Pałac Buckingham

TVN24 | Świat

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Monarchini opublikowała swój pierwszy post na Instagramietheroyalfamily, sciencemuseum/Instagram
wideo 2/3
theroyalfamily, sciencemuseum/InstagramMonarchini opublikowała swój pierwszy post na Instagramie

Brytyjska królowa Elżbieta II i jej mąż, książę Filip w związku z epidemią koronawirusa opuścili w czwartek Pałac Buckingham i przenieśli się na zamek w Windsorze pod Londynem - przekazał brytyjski tabloid "The Sun", powołując się na źródło w Pałacu Buckingham.

Jeśli sytuacja będzie się dalej pogarszać, para królewska przeniesie się do wiejskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk - donosi brytyjski dziennik.

"Doradcy uważają, że lepiej by była w bezpiecznym miejscu"

"Królowa czuje się dobrze, ale uznano, że najlepiej będzie jeśli się przeniesie. Wiele osób z personelu pałacowego jest trochę spanikowanych z powodu koronawirusa. Przez pałac przepływa nieustający strumień gości, w tym politycy i dygnitarze z całego świata. Do niedawna królowa spotykała tam wielu ludzi. Ale mając na względzie, że jest na kilka tygodni przed 94. urodzinami, doradcy uważają, że lepiej by była w bezpiecznym miejscu" - mówi cytowane przez "The Sun" źródło w Pałacu Buckingham. "Pałac Buckingham jest w centrum Londynu i ma większy personel niż inne posiadłości, więc jest uważany za znacznie bardziej niebezpieczne miejsce. Nie było tam jeszcze żadnych konkretnych zagrożeń ani pozytywnych testów, ale nikt nie chce podejmować ryzyka" - czytamy w dzienniku.

KORONAWIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA. RAPORT TVN24.PL >>>

Personel Pałacu Buckingham liczy około 500 osób, podczas gdy zamku w Windsorze - około 100, zaś Sandringham - zaledwie kilkanaście. W hrabstwie Norfolk dopiero w niedzielę potwierdzono pierwsze trzy przypadki koronawirusa, podczas gdy w Londynie jest ich obecnie 313.

Unikała podawania ręki gościom

W piątek Pałac Buckingham poinformował, że z powodu epidemii koronawirusa wprowadzone zostaną zmiany w oficjalnych planach królowej, między innymi przełożone zostaną jej wizyty w londyńskiej dzielnicy Camden i w hrabstwie Cheshire w północno-zachodniej Anglii, choć zapewniono wówczas, że audiencje będą kontynuowane w normalnym trybie. Prawdopodobne jest także przełożenie lub odwołanie tradycyjnych przyjęć wydawanych w maju i czerwcu przez królową w ogrodach Pałacu Buckingham, na których gromadzi się nawet 30 tysięcy osób.

We wtorek królowa zorganizowała przyjęcie w pałacu, ale unikała podawania ręki gościom. Ale w środę - gdy ostatni raz pojawiła się w pałacu - przywitała uściskiem dłoni profesora Marka Comptona.

Według ostatniego, podanego w sobotę po południu bilansu, w Wielkiej Brytanii potwierdzono 1140 przypadków koronawirusa, z czego 21 zakażeń zakończyło się zgonem pacjentów.

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Raporty: