W telewizji propagował antyszczepionkowe teorie. Marcus Lamb zmarł na COVID-19

Źródło:
"The Guardian", "Washington Post"

Marcus Lamb, współzałożyciel i prezes chrześcijańskiej sieci telewizyjnej Daystar, która sprzeciwia się szczepieniom przeciw COVID-19 i głosi kontrowersyjne teorie na temat pandemii, zmarł we wtorek w związku powikłaniami po zakażeniu koronawirusem - przekazał amerykański nadawca w mediach społecznościowych. Miał 64 lata.

"Z bólem serca ogłaszamy, że Marcus Lamb, prezes i założyciel Daystar Television Network, dziś rano odszedł do domu Pana" - napisano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych amerykańskiej sieci Daystar. Jak przekazała żona Lamba, Joni, u 64-latka zdiagnozowano zakażenie koronawirusem, w wyniku którego "rozwinęło się covidowe zapalenie płuc". Kobieta zaznaczyła, że jej mąż chorował na cukrzycę, ale "miał nad nią kontrolę".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Antyszczepionkowa propaganda

Syn Marcusa, Jonathan, 23 listopada tego roku odniósł się do choroby ojca, mówiąc, że jest ona "duchowym atakiem ze strony wroga". Jak mówił, w związku z wygłaszanymi przez jego rodziców teoriami na temat COVID- 19, "nie ma wątpliwości, że wróg nie jest z tego zadowolony i robi wszystko, by zniszczyć mojego ojca".

Sieć Daystar założona została w 1998 roku. Jej siedziba mieści się w Dallas w Teksasie. Firma posiada około 100 kanałów telewizyjnych na całym świecie. Jak napisał "The Guardian", pod kierownictwem Lamba rozpowszechniała niemające potwierdzenia w faktach teorie na temat szczepionek przeciw COVID-19, grypie czy wirusowi HPV. Lambowie propagowali również kontrowersyjne, niezatwierdzone przez regulatory medyczne metody leczenia COVID-19.

"Washington Post" napisał, że wśród białych ewangelików notuje się większy opór wobec szczepień przeciw COVID-19 niż u innych grup religijnych w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów spowodowane jest to ich sceptycyzmem wobec władzy oraz korzystaniem z alternatywnych mediów, głoszących teorie spiskowe na temat zagrożeń płynących ze szczepień.

Autorka/Autor:ft

Źródło: "The Guardian", "Washington Post"