USA kupują lek przeciw COVID-19. Biden ogłasza decyzję

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone zamówiły 10 milionów zestawów paxlovidu, czyli opracowanych przez Pfizera tabletek przeciw COVID-19. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że pierwsze dostawy środka spodziewane są przed końcem roku. Tymczasem nowy lek wciąż czeka na akceptację Agencji Żywności i Leków (FDA).

"Choć ta przeciwwirusowa tabletka nadal wymaga pełnej oceny Agencji Żywności i Leków, podjąłem natychmiastowe kroki, by zapewnić wystarczającą ilość leku dla Amerykanów. Dziś ogłaszam, że kupiliśmy 10 milionów zestawów przeciwwirusowych tabletek Pfizera przeciw COVID-19" - oznajmił Joe Biden w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Amerykański przywódca zapowiedział, że dostawy leku rozpoczną się jeszcze przed końcem roku i dodał, że zamierza sprawić, by środek był łatwo dostępny i darmowy.

Biden podkreślił, że choć nowy specyfik może okazać się "kluczowym narzędziem w arsenale" zapewniającym wyjście z pandemii, obecnie najsilniejszą bronią pozostają szczepionki. Zaznaczył, że w wyniku zatwierdzenia szczepionek dla dzieci w wieku od 5 lat, 95 proc. Amerykanów jest uprawnionych do szczepień. "Mój przekaz nadal brzmi: zaszczepcie się. Szczepionki są bezpieczne, darmowe i łatwo dostępne. Nie czekajcie. Zaszczepcie się dziś" - apelował Biden.

Paxlovid - lek Pfizera przeciw COVID-19

Tabletka antywirusowa koncernu farmaceutycznego Pfizer jest drugim tego typu lekiem, który wykazał skuteczność przeciwko COVID-19. Pierwszym jest molnupiravir - tabletka firmy Merck & Co., która została już warunkowo dopuszczona do stosowania przez brytyjskiego regulatora leków, lecz wciąż czeka na aprobatę w USA i UE.

Paxlovid jest połączeniem nowo opracowanej substancji mającej powstrzymać reprodukcję wirusa w organizmie oraz rytonawiru, środka stosowanego u chorych na AIDS. We wtorek Pfizer poinformował, że zwrócił się o zgodę FDA na wprowadzenie leku do obrotu w trybie nadzwyczajnym. Badanie kliniczne koncernu zostało przerwane przed terminem ze względu na przytłaczające dowody na skuteczność leku. Wyniki wskazały, że lek zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 u szczególnie narażonych pacjentów o 89 proc.

Jak podaje "Washington Post", produkcja środka Pfizera już ruszyła w zakładach w Irlandii, Niemczech i Włoszech. Firma planuje wytworzyć 180 tysięcy opakowań leku do końca tego roku i 50 milionów do końca przyszłego.

Pfizer o leku przeciw COVID-19: o 89 procent zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub zgonu >>>

USA nie są pierwszym krajem, który zamówił ten lek. Wcześniej Wielka Brytania zamówiła 250 tysięcy opakowań (obok 480 tysięcy zestawów molnupirawiru).

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: