TVN Meteo | Świat

Pfizer o swoim leku przeciw COVID-19: o 89 procent zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub zgonu

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
New York Times
Koronawirus we Francji
Koronawirus we FrancjiReuters
wideo 2/4
Koronawirus na świecie

Koncern farmaceutyczny Pfizer ogłosił w piątek, że jego tabletka na COVID-19 została uznana za wysoce skuteczną w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2.

Tabletka antywirusowa koncernu farmaceutycznego Pfizer jest drugim tego typu lekiem, który wykazał skuteczność przeciwko COVID-19. Pierwszym jest tabletka firmy Merck & Co., która w czwartek została warunkowo dopuszczona do stosowania przez brytyjskiego regulatora leków.

Tabletka firmy Pfizer, która będzie sprzedawana pod nazwą handlową Paxlovid, zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci o 89 procent, jeśli zostanie podana w ciągu trzech dni od momentu pojawienia się pierwszych objawów choroby - podaje koncern.

Lek na COVID-19

Pfizer przekazał, że niezależna rada ekspertów monitorujących badania kliniczne nad tym lekiem zaleca, aby zostały one przerwane wcześniej z uwagi na korzyści wynikające ze stosowania tabletek. Koncern farmaceutyczny planuje zgłosić badania tak szybko, jak to możliwe, aby ubiegać się o zatwierdzenie leku przez Agencję Żywności i Leków (FDA). Wtedy Paxlovid będzie mógł być powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych.

- Wyniki wykraczają poza nasze najśmielsze marzenia - powiedziała Annaliesa Anderson, członek zarządu firmy Pfizer, która kierowała rozwojem leku. Według niej Paxlovid "może mieć duży wpływ na pomoc w powrocie do normalnego życia i zakończeniu pandemii".

Leczenie tabletką może stać się dostępne w ciągu najbliższych kilku miesięcy, choć jej dostawy będą na początku prawdopodobnie ograniczone.

Pigułki firm Pfizer i Merck & Co. są zarówno skierowane do pacjentów narażonych na ciężki przebieg choroby, tych powyżej 60. roku życia, ale też i z chorobami przewlekłymi, jak na przykład otyłość. Oba te koncerny rozpoczęły masową produkcję tabletek i planują zwiększyć ją w ciągu najbliższego roku.

Autor:anw

Źródło: New York Times

Źródło zdjęcia głównego:  Michael Vi / Shutterstock