Do pokonana epidemii daleko, a w Szwecji kolejne zagrożenie dla osób z grup ryzyka

Źródło:
PAP

W Szwecji większość ofiar koronawirusa to osoby powyżej 70. roku życia. Połowa z nich została zakażona w domach opieki. Mimo że pensjonariuszom dokuczają upały, władze sanitarne apelują do personelu placówek o rezygnację z wiatraków i wentylatorów. - Przypuszczamy, że mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się koronawirusa - powiedział główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W Szwecji koronawirus nie ustępuje. W ciągu doby potwierdzono 1905 nowych przypadków zakażenia patogenem oraz 39 kolejnych ofiar śmiertelnych COVID-19. Łączny bilans pandemii w tym kraju to 60 837/5161 (wszystkie przypadki zakażenia/łączna liczba ofiar śmiertelnych).

30-stopniowe upały, ale wentylatory odradzane

W Szwecji zdecydowana większość ofiar koronawirusa (4583 spośród 5161) to osoby powyżej 70. roku życia. Połowa z nich została zakażona w domach opieki.

W związku z ostrzeżeniem wydanym we wtorek przez Szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny o ponad trzydziestostopniowych temperaturach mających wystąpić przez trzy kolejne dni w środkowej, zachodniej, a także częściowo północnej Szwecji, władze sanitarne kraju poleciły personelowi domów opieki rezygnację z wiatraków i wentylatorów. - Nie mamy na to dowodów, ale przypuszczamy, że tego rodzaju urządzenia mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się koronawirusa - powiedział główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell.

W drodze wyjątku mniejsze wiatraki będą mogły być używane w jednoosobowych pokojach. Eksperci doradzają seniorom "naturalną wentylację" poprzez przebywanie na powietrzu w zacienionym miejscu. Zalecają też picie dużej ilości wody oraz spożywanie lekkich posiłków.

CZYTAJ TAKŻE: Szwedzi zbadali odporność na koronawirusa w społeczeństwie. "Wynik słabszy, niż się spodziewaliśmy" >>>

"Upały mogą spowodować kłopoty zdrowotne u osób starszych lub należących do grup ryzyka"

W komunikacie Szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny napisał, że lokalnie temperatura może wzrosnąć nawet do 34 stopni Celsjusza. "Upały mogą spowodować kłopoty zdrowotne u osób starszych lub należących do grup ryzyka" - podkreślono.

Według Christofera Astroema z Uniwersytetu w Umea, badacza wpływu wysokich temperatur na zdrowie człowieka, w rekordowym dotychczas pod względem upałów lecie 2018 roku na skutek wysokich temperatur zmarło w Szwecji ponad 600 osób.

- Jednym z wniosków mających przeciwdziałać zgonom było utworzenie w domach opieki chłodnych wspólnych sal, w których mogą przebywać pensjonariusze. Z powodu istniejących obostrzeń w tym roku nie będzie to możliwe - stwierdza Astroem.

Autorka/Autor:pp/rzw,adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: