Kobiety w poniedziałki, mężczyźni we wtorki. Podział na płeć sposobem walki z koronawirusem

Autor:
pp
Źródło:
CNN, BBC Mundo

Panama podjęła niekonwencjonalną metodę w walce z koronawirusem. Według władz kraju jednym ze sposobów na utrzymanie kwarantanny jest rozdzielenie płci podczas wychodzenia z domów. - Jeśli jednego dnia wyjdą kobiety, a drugiego mężczyźni, to wtedy łatwiej jest kontrolować sytuację, a liczba osób na ulicy jest ograniczona - tłumaczył Xavier Saez-Llorens, członek Panamskiego Komitetu Doradczego ds. Koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W środę tylko kobiety mogły opuszczać swoje domy w Panamie, aby kupić artykuły pierwszej potrzeby. Będą miały taką możliwość także w poniedziałki i piątki. Mężczyźni będą mogli wychodzić na zewnątrz we wtorki, czwartki i soboty. W niedziele wszyscy będą musieli pozostać w domu.

Ograniczenia będą obowiązywały przez co najmniej piętnaście dni. Według urzędników państwowych kolejne obostrzenia ograniczą liczbę osób wychodzących na zewnątrz w dobie koronawirusa. "Ogromna liczba osób krążących poza domem, pomimo obowiązkowej kwarantanny, zmusiła rząd do podjęcia bardziej surowych środków" - napisano w oświadczeniu prezydenta Panamy Laurentina Cortizo.

"Nie ma nic wspólnego z segregacją płci"

Zdaniem epidemiologa Xaviera Saez-Llorensa, członka Panamskiego Komitetu Doradczego ds. Koronawirusa, obostrzenie ma w rzeczywistości na celu ograniczenie liczby przypadków, w których każda osoba może wyjść na ulicę, a także ułatwienie organom ścigania wykonywania ich pracy.

- To środek, który nie ma nic wspólnego z segregacją płci. Podział na kobiety i mężczyzn był postrzegany po prostu jako najłatwiejszy sposób przejęcia kontroli. Kwarantanna w Panamie stała się bardziej rygorystyczna - powiedział Saez-Llorens.

Według specjalisty, w ten sposób policja może lepiej regulować liczbę Panamczyków każdego dnia na ulicach. - Jeśli jednego dnia wyjdą kobiety, a drugiego mężczyźni, to wtedy łatwiej jest kontrolować sytuację, a liczba osób na ulicy jest ograniczona - tłumaczył epidemiolog w rozmowie z BBC Mundo.

Kolejne obostrzenia

Wcześniej władze kraju zaapelowały do wszystkich mieszkańców, by domy opuszczali jedynie, gdy muszą zrobić zakupy lub są w jakiejś sytuacji kryzysowej. Teraz, w wyznaczone dni, zarówno kobiety, jak i mężczyźni będą mieli tylko dwie godziny na zrobienie zakupów.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL

To kolejne rygorystyczne obostrzenia wprowadzone w Panamie po wstrzymaniu ruchu wewnętrznego i międzynarodowego, zamknięciu lotnisk oraz wprowadzeniu godziny policyjnej między 21 a 5 rano. Teraz, zgodnie z najnowszymi wytycznymi władz, będzie ona obowiązywać już od godziny 17.

Do czwartku rano w Panamie wykryto 1317 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 32 osoby.

Autor:pp

Źródło: CNN, BBC Mundo

Raporty:
Pozostałe wiadomości