Niemcy rozważają obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Źródło:
PAP

Angela Merkel, Olaf Scholz oraz szefowie rządów landowych dyskutowali we wtorek o dalszym postępowaniu władz w związku z pandemią COVID-19. Na spotkaniu zdecydowano między innymi o niezwłocznym utworzeniu nowej jednostki kryzysowej w Kancelarii Federalnej, która wzmocni koordynację i współpracę w zarządzaniu kampanią szczepień.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przyszły kanclerz Olaf Scholz oraz szefowie rządów landowych spotkali się we wtorek na wideokonferencji, by przedyskutować dalsze postępowanie w związku z pandemią COVID-19. Wiążące ustalenia nie zapadły, ale wskazano na konieczność przygotowania decyzji o obowiązku szczepień.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Po spotkaniu rzecznik rządu federalnego Steffen Seibert poinformował, że "rząd federalny i kraje związkowe potwierdzają priorytetowy cel, jakim jest znaczne zwiększenie liczby szczepień, do świąt Bożego Narodzenia ma być możliwe wykonanie do 30 mln pierwszych, drugich i dodatkowych szczepień".

Dodał, że znacząco poszerzone zostanie grono osób uprawnionych do wykonywania szczepień. Seibert zapowiedział, że "w najbliższym czasie należy przygotować decyzję w sprawie ogólnego obowiązku szczepień".

Władze rozważają wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19

Na spotkaniu zdecydowano również o niezwłocznym utworzeniu nowej federalnej jednostki kryzysowej w Kancelarii Federalnej, która wzmocni koordynację i współpracę w zarządzaniu kampanią szczepień. Jak przekazał rzecznik, na czele tego zespołu stanie generał Carsten Breuer.

W udzielonym po konferencji wywiadzie dla telewizji Bild Live przyszły kanclerz Olaf Scholz powiedział, że procedury legislacyjne powinny pozwalać każdemu posłowi na głosowanie w sprawie powszechnego obowiązku szczepień w zgodzie z własnym sumieniem. Kolejne spotkanie szefów rządów odbędzie się w czwartek.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP