Angela Merkel, Olaf Scholz oraz szefowie rządów landowych dyskutowali we wtorek o dalszym postępowaniu władz w związku z pandemią COVID-19. Na spotkaniu zdecydowano między innymi o niezwłocznym utworzeniu nowej jednostki kryzysowej w Kancelarii Federalnej, która wzmocni koordynację i współpracę w zarządzaniu kampanią szczepień.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, przyszły kanclerz Olaf Scholz oraz szefowie rządów landowych spotkali się we wtorek na wideokonferencji, by przedyskutować dalsze postępowanie w związku z pandemią COVID-19. Wiążące ustalenia nie zapadły, ale wskazano na konieczność przygotowania decyzji o obowiązku szczepień.
Po spotkaniu rzecznik rządu federalnego Steffen Seibert poinformował, że "rząd federalny i kraje związkowe potwierdzają priorytetowy cel, jakim jest znaczne zwiększenie liczby szczepień, do świąt Bożego Narodzenia ma być możliwe wykonanie do 30 mln pierwszych, drugich i dodatkowych szczepień".
Dodał, że znacząco poszerzone zostanie grono osób uprawnionych do wykonywania szczepień. Seibert zapowiedział, że "w najbliższym czasie należy przygotować decyzję w sprawie ogólnego obowiązku szczepień".
Władze rozważają wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19
Na spotkaniu zdecydowano również o niezwłocznym utworzeniu nowej federalnej jednostki kryzysowej w Kancelarii Federalnej, która wzmocni koordynację i współpracę w zarządzaniu kampanią szczepień. Jak przekazał rzecznik, na czele tego zespołu stanie generał Carsten Breuer.
W udzielonym po konferencji wywiadzie dla telewizji Bild Live przyszły kanclerz Olaf Scholz powiedział, że procedury legislacyjne powinny pozwalać każdemu posłowi na głosowanie w sprawie powszechnego obowiązku szczepień w zgodzie z własnym sumieniem. Kolejne spotkanie szefów rządów odbędzie się w czwartek.
Źródło: PAP