Uwierzyli, że picie alkoholu zwalczy koronawirusa. Nie żyje 27 osób

TVN24 | Świat

Autor:
tmw//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Dali wiarę pogłoskom, że picie alkoholu chroni przed koronawirusem. Skończyło się tragicznie. W wyniku spożycia metanolu 27 osób w Iranie zmarło - podała tamtejsza agencja prasowa IRNA. Konsumpcja i sprzedaż alkoholu są w Islamskiej Republice Iranu zabronione.

Iran jest obecnie jednym z największych ognisk epidemii poza Chinami, gdzie wirus pojawił się po raz pierwszy w końcu grudnia, z największą po Chinach liczbą ofiar śmiertelnych wśród zakażonych. Oficjalnie do poniedziałku w Iranie odnotowano 237 zgonów związanych z wirusem, ale wielu ekspertów uważa, że podawane przez władze w Teheranie statystyki są zaniżone.

Alkohol w Iranie jest zakazany, ale...

Spożycie i sprzedaż alkoholu są w Iranie zabronione, lecz - jak pisze agencja AFP - lokalne media dość często informują o śmiertelnych ofiarach zatrucia alkoholem z przemytu.

Według agencji IRNA w wyniku wypicia metanolu 20 osób zmarło w prowincji Chuzestan na południowym zachodzie Iranu, a siedem w prowincji Alborz, w pobliżu Teheranu. Według źródeł szpitalnych w mieście Ahwaz, stolicy Chuzestanu, hospitalizowano z powodu zatrucia alkoholowego 218 osób.

Agencja cytuje zastępcę prokuratora prowincji Alborz, który poinformował, że osoby, które zmarły, wypiły metanol po tym, jak zostały "wprowadzone w błąd przez publikacje internetowe" o rzekomo korzystnym wpływie takiej "terapii" na walkę z koronawirusem.

Ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięte szkoły

Jak informują irańskie media, w 15 prowincjach wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Szkoły i uniwersytety zostały zamknięte do 3 kwietnia, kiedy obchodzony jest perski Nowy Rok. W niektórych prowincjach wstrzymano wynajmowanie lokali na noclegi dla turystów, aby zniechęcić ich do odwiedzin. Wcześniej poinformowano o ustanowieniu punktów kontrolnych, by ograniczyć podróże między głównymi miastami i w konsekwencji powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa. Władze ostrzegły też, że mogą użyć siły w celu ograniczenia podróży między miastami. Irańskie linie lotnicze Iran Air ogłosiły w niedzielę, że zawieszają aż do odwołania wszystkie połączenia do Europy w związku z ograniczeniami, jakie nakładają nań kraje europejskie.

Koronawirus na świecie

KORONAWIRUS NA ŚWIECIE. RELACJA Z 09 MARCA 2020 R.

Liczba potwierdzonych do poniedziałku zakażeń koronawirusem na świecie wynosi ponad 110 tysięcy. Odnotowano ponad 4 tys. zgonów. Najwięcej zachorowań i ofiar śmiertelnych stwierdzono w Chinach, gdzie prawdopodobnie rozwinął się COVID-19.

W Polsce potwierdzono do poniedziałku 17 przypadków zakażenia koronawirusem.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:tmw//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: