TVN24 | Świat

Kolejna trudna doba we Włoszech. Ponad dziewięć tysięcy zakażonych

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ft,
akw//now
Źródło:
PAP, Reuters, BBC
"Dużo bardziej bezpieczna niż szczepionki oparte na całych wirusach". Ekspertka o szczepionce na koronawirusa
"Dużo bardziej bezpieczna niż szczepionki oparte na całych wirusach". Ekspertka o szczepionce na koronawirusaTVN24
wideo 2/20
Koronawirus z Chin

W Europie potwierdzono ponad 11,5 tysiąca przypadków zakażenia koronawirusem, który zabił na Starym Kontynencie niemal pół tysiąca ludzi. Tylko we Włoszech liczba infekcji w ciągu doby zwiększyła się o prawie 2 tysiące, przekraczając 9 tysięcy, co oznacza wzrost o prawie jedną czwartą. Łącznie na świecie chorobę COVID-19 potwierdzono u ponad 111 tysięcy osób w około 90 krajach. Jak świat walczy z nowym patogenem?

W Polsce potwierdzono do poniedziałku 17 przypadków zakażenia koronawirusem.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów
i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:09

  Hiszpania: od środy przedszkola, szkoły i uniwersytety w regionie Madrytu zostaną zamknięte na dwa tygodnie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 • 22:06

  Arabia Saudyjska: pięć kolejnych zakażeń koronawirusem

 • 22:05

  Burkina Faso: pierwsze dwa potwierdzone przypadki koronawirusa

  Zakażeni to mąż i żona, którzy niedawno wrócili z Francji. Obecnie przybywają w Izolacji.

  Burkina Faso to szósty kraj Afryki Subsacharyjskiej, do którego dotarł SARS-CoV-2.

 • 22:01

  Rząd Węgier przeznaczy specjalną pulę środków na obronę przed koronawirusem w wysokości ponad 8 mld forintów (24 mln euro) – poinformowało węgierskie Centrum Informacyjne Rządu.

 • 21:51

  Premier Włoch Giuseppe Conte:

  - w związku z rozwojem epidemii koronawirusa władze są zmuszone zaostrzyć środki ostrożności. Od teraz nie będzie wydzielonych w kraju "czerwonych stref", a więc regionów najbardziej dotkniętych epidemią, ale całe Włochy zostaną objęte tymi samymi zakazami i ograniczeniami

  - w całym kraju wprowadzone zostaną restrykcje w zakresie przemieszczania się. Włosi powinni podróżować jedynie do pracy i w nagłych sytuacjach

  - wszystkie publiczne wydarzenia zostają zakazane. Zawieszone zostają także wydarzenia sportowe. Najlepiej, by wszyscy w miarę możliwości pozostali w swoich domach

  Premier zapowiedział natychmiastowe podpisanie dekretu, który wejdzie w życie we wtorek rano.

 • 21:11

  Irak: w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Iraku zabroniły wszystkich publicznych zgromadzeń i zaapelowały do obywateli o powstrzymanie się od podróżowania do świętych miast islamu.

  Irackie władze w obawie przed epidemią nakazały też zamknięcie od wtorku na tydzień dla nierezydentów prowincję Nadżaf, gdzie znajdują się liczne miejsca święte szyitów. Prowincja Nadżaf jest głównym celem szyickich pielgrzymek.

 • 21:04

  Wielka Brytania: druga w poniedziałek i piąta od początku epidemii osoba zmarła w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa - poinformowały wieczorem władze jednego z londyńskich szpitali.

 • 20:40

  Portugalia: przemawiając do dziennikarzy ze swojego balkony, prezydent Marcelo Rebelo de Sousa oświadczył, że pozostanie w dobrowolnej kwarantannie domowej przez dwa tygodnie, pomimo negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Jak wyjaśnił, chce być "przykładem" dla Portugalczyków.

 • 20:35

  Francuski minister kultury Franck Riester jest zakażony koronawirusem - podała agencja Reutera, powołując się na źródło bliskie resortowi.

  Riester, który ostatnio złożył wizytę we francuskim parlamencie, zorientował się, że miał kontakt z trzema zainfekowanymi osobami, co skłoniło go do poddania się testowi na obecność SARS-CoV-2.

  Źródło agencji dodało, że minister nie miał styczności w ostatnich dniach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 • 20:33

  Izrael będzie wymagał od powracających z zagranicy obywateli poddanie się kwarantannie przez 14 dni, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa - oświadczył premier Benjamin Netanjahu. Od czwartku to samo będzie dotyczyć obcokrajowców.

  - To trudna decyzja, ale jest niezbędna do ochrony zdrowia publicznego, a zdrowie publiczne jest najważniejsze - powiedział Netanjahu w nagraniu wideo, opublikowanym na Twitterze.

 • 20:20

  Kanada: potwierdzono pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia koronawirusem. Służba zdrowia prowincji Kolumbia Brytyjska podała, że zmarła osoba mieszkała w domu opieki dla seniorów w miejscowości Lynn Valley. Zgon nastąpił z niedzieli na poniedziałek.

  Wcześniej w Kanadzie potwierdzonych zostało 67 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

 • 19:58

  Ambasada Chin w Paryżu na swojej stronie internetowej wezwała obywateli przebywających we Francji do "czujności" wobec osób, które pod pretekstem walki z koronawirusem mogą okazać się oszustami i złodziejami. Ostrzegła też przed fałszywymi policjantami.

  Jak podała ambasada, chińscy studenci z maseczkami na twarzach zgłosili, że zostali "ukarani" przez oszustów podających się za policjantów grzywną za rzekome złamanie zakazu zasłaniania twarzy.

  Wprowadzony ustawą z roku 2010 zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych dotyczy noszenia nikabów i burek. Za nieprzestrzeganie go grozi kara do 150 euro. Tyle właśnie wyegzekwowali fałszywi policjanci od chińskich studentów.

 • 19:33

  USA: amerykański żołnierz, u którego zdiagnozowano koronawirusa, pracował w agencji do spraw współpracy obronnej, zlokalizowanej w pobliżu Pentagonu

 • 19:28

  Niemcy: rząd Bawarii wprowadził zakaz imprez powyżej tysiąca osób. Ma obowiązywać co najmniej do Wielkiego Piątku, czyli 10 kwietnia.

 • 19:16

  Włochy: Trwają bunty w więzieniach z powodu ograniczeń, wprowadzonych w ramach prewencji w związku z epidemią koronawirusa. Z zakładu karnego w Foggii w Apulii uciekło 20 więźniów, w Rzymie osadzeni wzniecili pożar.

  Bunty wybuchły między innymi w mediolańskim San Vittore, w Salerno, Neapolu, Frosinone, Vercelli, Alessandrii i Pawii.

 • 19:12

  Iran: 27 osób zmarło po spożyciu metanolu. Dały one wiarę pogłoskom, że alkohol pomaga wyleczyć z koronawirusa - podała irańska agencja prasowa IRNA.

 • 19:06

  Piąta ofiara śmiertelna koronawirusa w Wielkiej Brytanii

 • 18:42

  Włochy: zmarły już 463 osoby zarażone koronawirusem. W ciągu doby zanotowano 97 zgonów.

  Całkowita liczba zainfekowanych SARS-CoV-2 we Włoszech wzrosła od niedzieli z 7375 do 9172. W kraju wyleczono dotychczas 724 chorych.

 • 18:06

  Wielu epidemiologów ostrzega, że Zachód z opóźnieniem wprowadza podobne do chińskich działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa - pisze dziennik "Wall Street Journal".

  W artykule "Demokracja, dyktatura, choroba: kolej Zachodu na koronawirusa" Yaroslav Trofimov porównuje reakcje Chin oraz państw Zachodu na epidemię Covid-19. Koronawirusa nazywa przy tym "najbardziej znaczącym kryzysem zdrowia publicznego od pokoleń".

  "Stawiając czoła rozprzestrzenianiu się koronawirusa zachodnie demokracje czeka test z istotnymi konsekwencjami dla ich przyszłości: czy zawiodą tam, gdzie autorytarne Chiny, reklamujące się jako alternatywny model dla świata, odnoszą sukcesy?" - pyta publicysta "WSJ".

  Jego zdaniem politycy w Europie "działają za mało i zbyt późno". "Wielu epidemiologów i ekspertów ostrzega, że opóźnione są drastyczne środki na wzór tych przyjętych w Chinach" - twierdzi.

 • 18:01

  Reuters: na świecie potwierdzono ponad 111 600 przypadków koronawirusa, 3800 osób zmarło.

 • 17:54

  Wielka Brytania: czwarta osoba zmarła z powodu koronawirusa - poinformował w poniedziałek po południu minister zdrowia Matt Hancock.

  Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty podał, że zmarły miał ponad 70 lat i miał też inne problemy zdrowotne.

 • 17:45

  Prezydent Andrzej Duda na wtorek na godzinę 11.00 zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował po południu dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marcin Kędryna. Spotkanie związane jest z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. "Lepiej późno niż wcale" - komentują politycy opozycji.

 • 17:29

  Niemcy: w związku z ryzykiem pojawienia się koronawirusa w szkole w mieście Neustadt (Dosse) na północnym zachodzie Brandenburgii od 4 do 5 tysięcy osób objęto domową kwarantanną - dowiedziała się agencja dpa od szefa miejskiej administracji Dietera Fuchsa.

 • 17:22

  - Teraz, kiedy wirus pojawił się w tak wielu krajach, ryzyko pandemii jest bardzo realne - oświadczył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał jednocześnie, że wciąż istnieje możliwość jej kontroli.

 • 17:18

  Dwa pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa na Cyprze

  Pacjenci to mężczyzna, który niedawno przyjechał z północnych Włoch, oraz pracownik służby zdrowia, który podróżował w ostatnim czasie do Wielkiej Brytanii.

 • 17:15

  W Komisji Europejskiej w Brukseli u jednego z pracowników stwierdzono koronawirusa - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. To pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w tej instytucji.

 • 16:58

  Niemcy: O pierwszych dwóch zgonach spowodowanych koronawirusem poinformowały w poniedziałek władze miasta Essen i powiatu Heinsberg znajdujących się w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia na wschodzie kraju.

  W Essen zmarła 89-letnia kobieta, u której zakażenie koronawirusem wykryto we wtorek. Na razie brak bliższych szczegółów na temat osoby zmarłej w powiecie Heinsberg, uważanym za pierwotne ognisko wystąpienia wirusa w Niemczech.

 • 16:51

  Francja: Odwołano zaplanowane na 10 i 11 marca paryskie koncerty Madonny.

 • 16:50

  Skoki narciarskie: Z powodu epidemii koronawirusza mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Planicy 19-22 marca odbędą się bez publiczności - zdecydowano na posiedzeniu słoweńskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

 • 16:37

  "W poprzednim roku 37 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu zwykłej grypy. Rocznie umiera średnio pomiędzy 27 000 a 70 000 (osób). Nic nie jest zamykane, życie i ekonomia muszą trwać. W tym momencie potwierdzono 546 przypadków koronawirusa i 22 zgony. Pomyślcie o tym!" - napisał na twitterze amerykański prezydent Donald Trump.


 • 16:24

  Irlandia: Parada w Dublinie w okazji Dnia Świętego Patryka została odwołana. Miała się odbyć 17 marca.

 • 16:22

  Japonia: Z powodu obaw dotyczących epidemii koronawirusa japońskie rozgrywki w baseballu rozpoczną się dopiero w kwietniu. Przedłużona została także przerwa w tamtejszej ekstraklasie piłkarskiej.

 • 16:17

  W Polsce potwierdzono 17 przypadek zakażenia koronawirusem.

 • 16:08

  Zapotrzebowanie na żele antybakteryjne rośnie. W Nowym Jorku sklepowe półki świecą pustkami.

 • 16:02

  Wielka Brytania: Po poniedziałkowym spotkaniu rządowego sztabu kryzysowego poinformowano, że kraj "wciąż znajduje się w fazie powstrzymywania epidemii koronawirusa i na obecnym etapie nie będą zamykane szkoły, ani odwoływane imprezy masowe".

  Faza powstrzymywania to pierwszy z czterech etapów przedstawionej w zeszłym tygodniu rządowej strategii walki z koronawirusem. Na posiedzeniu sztabu kryzysowego uznano jednak za nieuniknione, że "wirus będzie się rozprzestrzeniał w znaczącym stopniu".

 • 15:56

  Belgia: W kwaterze głównej NATO w Brukseli u jednego z członków personelu stwierdzono koronawirusa - poinformowała rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu. Osoba, u której stwierdzono zakażenie, przebywała w północnych Włoszech.

 • 15:43

  Czy koronawirus jest niebezpieczny tylko dla osób starszych? Czy przenosi się na pieniądzach i przyciskach w windzie? Czy alkohol chroni przed zakażeniem? Od początku wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 powstało wiele wątpliwości.

  >> Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w TVN Meteo

 • 15:35

  Szwecja: U wiceprezesa szwedzkiego banku centralnego Martina Flodena potwierdzono koronawirusa. Wrócił on w sobotę z północnych Włoch, czuje się dobrze.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Wiceprezes banku centralnego wśród zarażonych

 • 15:27

  Luksemburg: Potwierdzono jak dotąd 5 przypadków zakażenia. Relacja Michała Tracza:

 • 15:20

  Eliminacje mistrzostw świata w piłce nożnej 2022: Międzynarodowa federacja (FIFA) i azjatycka konfederacja (AFC) zdecydowały o przełożeniu marcowych i czerwcowych meczów w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata w tej strefie.

 • 15:15

  Wielka Brytania: Ministerstwo zdrowia podało, że liczba zakażonych zwiększyła się tam z 273 do 319.

 • 15:07

  Formuła 1: Broniący tytułu i walczący o wyrównanie rekordu Michaela Schumachera Lewis Hamilton w lotniczą podróż do Melbourne, na otwierające rywalizację Grand Prix Australii, wyruszył w maseczce ochronnej na twarzy.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Mistrz świata ruszył na inaugurację sezonu w maseczce ochronnej. "Jeden człowiek na pokładzie już kaszle"

 • 15:05

  Włochy: W wielu więzieniach wybuchły w minionych godzinach bunty z powodu wprowadzenia tam ograniczeń w celu zatrzymania szerzenia się koronawirusa. Jak informowaliśmy wcześniej, chodzi głównie o zawieszenie wizyt.

 • 15:01

  Stany Zjednoczone: W Nowym Jorku potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia. Łącznie w mieście choruje 16 osób.

 • 14:58

  Algieria: Od 10 marca zawieszone zostaną loty do Mediolanu. W kraju odnotowano 20 przypadków zakażeń.

 • 14:53

  Francuska ekstraklasa: Wszystkie mecze rozgrywane do 15 kwietnia odbędą się bez publiczności lub z ograniczoną liczbą do tysiąca kibiców.

 • 14:40

  Francja: Odnotowano dwa kolejne zgony z powodu koronawirusa. Łączny bilans ofiar wynosi 21. W kraju choruje 1191 osób.

 • 14:17

  Gruzja: Na rządowym portalu poinformowano, że w ciągu doby przybyło dwóch pacjentów i łącznie w kraju choruje 15 osób.

  Wśród zakażonych jest syn dyrektora Krajowego Centrum Kontroli Zachorowań Amirana Gamkrelidzego.

 • 14:02

  Holandia: Ministerstwo zdrowia przekazało, że łącznie w kraju zakażonych jest 321 osób.

 • 14:00

  Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało w poniedziałek, że w związku z COVID-19 zmarło w Europie 396 osób, a laboratoryjnie potwierdzono 11 577 przypadków zakażenia koronawirusem.

 • 13:56

  Szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział zorganizowanie "wkrótce" telekonferencji przywódców unijnych w celu omówienia skoordynowanej odpowiedzi Unii Europejskiej na epidemię koronawirusa. Anonimowy urzędnik unijny powiedział, że telekonferencja odbędzie się najpewniej we wtorek.

 • 13:43

  Piłkarska Liga Mistrzów: Środowy mecz 1/8 finału Paris Saint Germain z Borussią Dortmund odbędzie się przy pustych trybunach.

 • 13:39

  Filipiny: Prezydencka agencja ochrony w związku z koronawirusem wprowadza zasady bezdotykowego kontaktu z 74-letnim prezydentem Rodrigo Duterte - podało BBC.

  W poniedziałek liczba zakażonych na Filipinach podwoiła się i wynosi obecnie 20 osób.

 • 13:29

  Hiszpania: Ministerstwo zdrowia przed południem potwierdziło 24 zgony w związku z epidemią koronawirusa. Liczba zainfekowanych osób wzrosła do 900.

 • 12:53

  Australia: Organizator pierwszego w sezonie Formuły 1 wyścigu o Grand Prix Australii, zaplanowanego na 15 marca w Melbourne, wykluczył możliwość rywalizacji przy pustych trybunach.

  Drugi wyścig, 22 marca w Bahrajnie, odbędzie się bez publiczności z powodu koronawirusa.

 • 12:50

  Francja: Augustin de Romanet, dyrektor generalny przedsiębiorstwa ADP (Aeroports de Paris), zarządzającym czternastoma portami lotniczymi w regionie Ile-de-France, został zdiagnozowany pozytywnie pod kątem koronawirusa.

 • 12:32

  Iran: Szef wymiaru sprawiedliwości Ebrahim Raisi oświadczył o czasowym zwolnieniu z więzienia około 70 tysięcy więźniów z powodu groźby rozprzestrzenienia się koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju wzrosła do 237.

 • 12:23

  Białoruś: Ministerstwo zdrowia przekazało, że obecność koronawirusa wykryto u kolejnych trzech osób. Dodano, że obecność nowego wirusa musi jeszcze zostać potwierdzona powtórnymi testami.

  Wcześniej białoruskie władze informowały, że w każdym przypadku, gdy istnieje podejrzenie koronawirusa, testy przeprowadzane są trzykrotnie.

 • 12:09

  Włochy: W zakładzie karnym w Modenie na północy kraju doszło w niedzielę do zamieszek. Około 60 więźniów podpaliło cele po informacji o zawieszeniu odwiedzin z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

  Według Corriere della Sera, sześciu więźniów nie żyje. Około 500 osadzonych zostało powstrzymanych przed ucieczką.

 • 12:06

  Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził 16 przypadków zakażenia w Polsce.

 • 11:58

  Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020: Uroczyste zapalenie pochodni w greckiej Olimpii odbędzie się bez udziału publiczności. Ceremonia rozpocznie się 12 marca.

 • 11:55

  Iran: Resort zdrowia podał najnowsze dane - zakażonych w tym kraju jest 7161 osób, bilans ofiar wynosi 237.

 • 11:47

  Dezynfekcja ulic w mieście Davao na południu Filipin. W kraju potwierdzono dotychczas 20 przypadków zakażeń, jedna osoba zmarła.

 • 11:38

  Francja: Władze wprowadziły zakaz organizacji wydarzeń, w których miałoby wziąć udział ponad 1000 ludzi. O szczegółach korespondentka TVN24 BiS Anna Kowalska:

 • 11:36

  Rumunia: Wszystkie mecze ligowe będą rozgrywane przy pustych trybunach aż do odwołania z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa - poinformowała tamtejsza federacja piłkarska.

  Dzień wcześniej na podobny krok zdecydowała się Bułgaria. W tym kraju kibice nie będą mogli wchodzić na stadiony w najbliższych dwóch kolejkach ligowych.

 • 11:26

  Wielka Brytania: Resort zdrowia nakazał wszystkim osobom wracającym z tych obszarów północnych Włoch, które zostały zamknięte z powodu koronawirusa, poddanie się samodzielnej izolacji na 14 dni, niezależnie od tego, czy wykazują objawy zarażenia, czy też nie.

  Przypomnijmy, że włoski rząd ogłosił, że w ramach nowych, obowiązujących od niedzieli środków walki z epidemią, nie wolno wjeżdżać ani wyjeżdżać z regionu Lombardii, który otacza Mediolan, a także z 14 prowincji w czterech innych regionach, w tym miast: Wenecji, Modeny, Parmy, Piacenzy, Reggio Emilia i Rimini.

 • 11:24

  Hiszpania: W kraju zakażonych jest 674 osób, 17 osób zmarło. Szef rządu Pedro Sanchez kontynuuje poświęcone koronawirusowi spotkania w ministerstwie zdrowia w Madrycie.

 • 11:17

  W wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło do tej pory ponad 3800 osób. Padł rekord w dziennej liczbie nowych przypadków śmiertelnych - 8 marca zmarło 228 osób.

  Ile jest zakażonych, a ile osób wyzdrowiało? Sprawdź statystyki w tvnmeteo.tvn24.pl

 • 11:12

  Węgry: Do dziewięciu wzrosła liczba osób zarażonych. Wśród nowych osób, u których stwierdzono obecność patogenu, jest irański student oraz ciężko chory Węgier w starszym wieku i jego żona.

  W sumie koronawirusa zdiagnozowano na Węgrzech u piątki Irańczyków, trojga Węgrów i jednego obywatela Wielkiej Brytanii.

 • 11:10

  Stany Zjednoczone: Do portu w Oakland (Kalifornia) ma wpłynąć wycieczkowiec "Grand Princess". Na pokładzie jest 21 osób zakażonych koronawirusem.

 • 11:04

  15 przypadków koronawirusa w Polsce. 11 potwierdziło ministerstwo, 4 kolejne - szpitale.

 • 11:00

  Japonia: Około 90-letni mężczyzna zmarł w Tokio z powodu koronawirusa - podała agencja Kyodo, powołując się na źródła rządowe. Łącznie w tym kraju z powodu COVID-19 zmarło 16 osób.

 • 10:54

  Wielka Brytania: W poniedziałek premier Boris Johnson będzie przewodniczyć posiedzeniu sztabu kryzysowego, w czasie którego omówione zostaną działania podejmowane w odpowiedzi na epidemię.

 • 10:41

  Nigeria: potwierdzono drugi przypadek zakażenia koronawirusem. To pacjent w Ogun - stanie w południowo-zachodniej części kraju. Jest w stabilnym stanie.

 • 10:39

  Singapur: Władze poinformowały, że niewpuszczony do Malezji i Tajlandii wycieczkowiec Costa Fortuna zawinie do portu w tym kraju we wtorek, a lekarz sprawdzi stan zdrowia pasażerów przed ich zejściem na ląd. Na statku przebywa 105 Polaków.

 • 10:31

  W Polsce potwierdzono 12. przypadek zakażenia koronawirusem.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Szpital w Krakowie: mamy pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem

 • 10:23

  Włochy: Szef włoskiego rządu Giuseppe Conte w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" zaznaczył, że jest w stanie "uciec się do każdego środka, by chronić obywateli”. - To nasz mroczny czas, ale poradzimy sobie - powiedział.

  Zapowiedział, że przygotowano plan wsparcia personelu medycznego oraz produkcji specjalistycznego sprzętu potrzebnego na oddziałach intensywnej terapii. Ogłosił, że w najbliższych dniach zapadnie decyzja o tym, czy termin zamknięcia szkół, na razie planowany do 15 marca, zostanie przedłużony.

 • 10:05

  Zagrożenie rozprzestrzeniającym się koronawirusem we Włoszech rośnie z godziny na godzinę, ale tamtejsza ekstraklasa piłkarska kontynuuje rozgrywki. W niedzielę decyzję ligi otwarcie skrytykował minister sportu tego kraju Vincenzo Spadafora.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Włoski minister atakuje szefa ligi. "Nieodpowiedzialne. Nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji"

 • 9:42

  Japonia: ósma ofiara śmiertelna koronawirusa - poinformował gubernator prefektury Kanagawa, w środkowej Japonii, Yuji Kuroiwa.

  Według agencji Kyodo, dotychczas w Japonii stwierdzono 520 przypadków Covid-19. Podany bilans zakażonych w Japonii nie uwzględnia pasażerów brytyjskiego statku wycieczkowego Diamond Princess, którzy przez dwa tygodnie przechodzili kwarantannę nieopodal Jokohamy. Na pokładzie wycieczkowca zakażonych zostało prawie 700 osób i siedem z nich zmarło.

  Jak pisze dziennik "Japan Times", w tym tygodniu premier Japonii Shinzo Abe może wprowadzić w kraju stan wyjątkowy, pozwalający na podjęcie kolejnych środków w celu zahamowania epidemii. Jak dotąd zamknięto większość szkół i wprowadzono restrykcje dla przyjezdnych z Chin i Korei Południowej, największych ognisk epidemii w Azji. Abe przyznał jednak, że kroki te wiążą się z poważnymi szkodami dla japońskiej gospodarki.

 • 9:25

  Stany Zjednoczone: turniej w Indian Wells, jeden z największych na tenisowej mapie świata, został odwołany. Taką decyzję podjęto po tym, jak w niedzielę w kalifornijskim hrabstwie Riverside wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem.

  Chory pacjent mieszka na co dzień w Dolinie Coachella, nieopodal miejsca, gdzie od środy rywalizować miały najlepsze zawodniczki oraz zawodnicy świata.

  W Indian Wells miała wystąpić trójka polskich singlistów: Iga Świątek, Magda Linette i Hubert Hurkacz.

  CZYTAJ WIĘCEJ O ODWOŁANYM TURNIEJU INDIAN WELLS >>>

 • 9:16

  Niemcy: 210 nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby - podał Instytut im. Roberta Kocha.

  Łączna liczba zakażeń w tym kraju to 1112 przypadków. Najwięcej, 484 zakażenia, potwierdzono w Nadrenii Północnej- Westfalii, w najludniejszym landzie Niemiec.

  W Niemczech nie odnotowano przypadków śmierci z powodu Covid-19.

 • 7:37

  Stany Zjednoczone: Senator z Teksasu i kandydat do nominacji Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich 2016 roku Ted Cruz poddał się 14-dniowej kwarantannie.

  Jak tłumaczy polityk, przed kilkunastoma dniami podczas konferencji republikanów w Maryland miał wymienić uścisk dłoni z osobą, u której później stwierdzono obecność koronawirusa. Cruz zapewnia, że nie ma żadnych objawów i czuje się dobrze.

  Z tego samego powodu kwarantannie podał się także republikański członek Izby Reprezentantów, kongresmen ze stanu Arizona Paul Gosar. On także nie wykazuje symptomów zakażenia.

 • 7:12

  Korea Południowa: potwierdzono 248 nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin. To najniższa dobowa liczba nowych zachorowań od 10 dni.

  Łącznie w kraju zainfekowanych jest 7382 osób. Liczba zgonów, jak podało południowokoreańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC) wynosi 51.

  Wyrażane są ostrożne nadzieje, że epidemia w Korei Południowej może słabnąć.

  W niedzielę setki kościołów i miejsc kultu religijnego w Korei Południowej było zamkniętych, aby zapobiec gromadzeniu się ludzi i tym samym rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przedłużono ferie szkolne, odwołano lub przełożono na późniejszy termin dziesiątki imprez, w tym koncerty muzyki pop i mecze piłkarskie.

 • 7:00

  Arabia Saudyjska: cztery nowe przypadki koronawirusa. Saudyjskie ministerstwo zdrowia podało, że nowe zakażenia dotyczą Saudyjczyka, 2 obywateli Bahrajnu i Amerykanina.

  Łącznie w królestwie zachorowało już 15 osób.

  Arabia Saudyjska zawiesiła podróże swoich obywateli i rezydentów do dziewięciu krajów z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zawieszono też prawo wjazdu do Arabii Saudyjskiej osób przybywających z tych krajów lub kogokolwiek, kto przebywał w nich w ciągu ostatnich 14 dni. Kraje te to: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Bahrajn, Liban, Syria, Korea Południowa, Egipt, Włochy i Irak.

  Władze Arabii Saudyjskiej tymczasowo odizolowały w niedzielę od reszty kraju prowincję gubernatorską Al-Katif, gdzie zanotowano największą liczbę zakażeń.

 • 6:48

  Stany Zjednoczone: koronawirus dotarł do 34 amerykańskich stanów, a także do stołecznego Dystryktu Kolumbii.

  Do niedzieli w USA łącznie zmarły 22 osoby zakażonych Covid-19, z czego 18 w stanie Waszyngton (północny zachód USA).

  Do tej pory stwierdzono koronawirusa COVID-19 u ponad 550 osób. Niektórzy z urzędników w Białym Domu - jak informuje "Washington Post" - prywatnie wyrażają pogląd, że liczba amerykańskich przypadków co najmniej podwoi się w ciągu 48 godzin.

  Z obawy przed epidemią część mieszkańców USA robi zapasy. Ze sklepowych półek szybko znikają podstawowe artykuły higieniczne oraz puszki z jedzeniem. W niektórych sklepach wprowadzono limity na zakup najbardziej pożądanych towarów.

 • 6:42

  Chiny: Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała o 40 nowych przypadkach zainfekowania koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin, w porównaniu z 44 przypadkami poprzedniej doby.

  Kolejne 22 osoby zmarły, prawie wszystkie (21) w najciężej dotkniętej przez epidemię prowincji Hubei. W stolicy prowincji, Wuhan, zmarło 18 osób.

  Od początku epidemii w grudniu ubiegłego roku roku zmarło, po uwzględnieniu danych z niedzieli, 3119 osób.

  Obecnie łączna liczba zakażonych w Chinach kontynentalnych wynosi 80735, z czego 19016 jest leczonych a 58600 wyzdrowiało.

  "Czy lekarstwo nie jest gorsze od choroby?". O CENIE WALKI W KORONAWIRUSEM >>>

 • 6:25

  Albania: dwa pierwsze przypadki koronawirusa. Są to ojciec i syn, którzy powrócili z Włoch.

  Według albańskiego ministerstwa zdrowia stan obu zarażonych jest stabilny i nie mają żadnych powikłań.

  Wcześniej przebadano ok. 60 osób, co do których istniały podejrzenia, iż są zarażone, ale wyniki okazały się negatywne.

Autor:ft, akw//now

Źródło: PAP, Reuters, BBC

Raporty: