Prawie 30 tysięcy zakażeń we Francji, tysiące hospitalizowanych we Włoszech, skok w Szwajcarii

Autor:
pqv,
kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowe przypadki zakażeń liczone w tysiącach i kolejne zgony w Europie. W niedzielę najwyższy wzrost liczby zakażonych zanotowała Francja, nowe restrykcje ogłosił natomiast rząd Szwajcarii, we włoskich szpitalach przebywa ponad siedem tysięcy osób. W Portugalii zajętych jest 70 procent miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

W niedzielę 18 października polskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło zakażenie koronawirusem u kolejnych 8 536 osób. Zmarło też 49 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w województwie mazowieckim - 1 342. A jak było w innych europejskich krajach? OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Francja

W ciągu ostatniej doby we Francji zdiagnozowano 29 837 nowych zakażeń, zaś 85 zakażonych osób zmarło - wynika z danych ministerstwa zdrowia.

Nowych zakażeń odnotowano o ponad dwa tysiące mniej niż w sobotę. W porównaniu do dnia poprzedniego było też o pięć zgonów mniej.

W ciągu ostatniego tygodnia do szpitali trafiło 7530 pacjentów z COVID-19, 1343 zostało przeniesionych na oddziały intensywnej terapii. Od początku pandemii we Francji wykryto 897 034 zakażenia koronawirusem, zmarło 33 477 osób.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii z kolei potwierdzono w niedzielę 16 982 nowe zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 67 kolejnych zgonów.

Liczba stwierdzonych zakażeń jest o 811 wyższa od tej z soboty, ale o prawie trzy tysiące niższa od najwyższego dotychczas bilansu, z czwartku, gdy przekroczyła 19,7 tys. Jeszcze wyższy był bilans z 4 października, gdy poinformowano o prawie 23 tys. infekcji, ale wówczas kilka tysięcy było zaległymi przypadkami z poprzednich dni.

W całym kraju łączna liczba zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła do 722 409, co jest 11. najwyższym bilansem na świecie i czwartym w Europie - po Rosji, Hiszpanii i Francji.

Włochy

Kolejny najwyższy bilans liczby nowych zakażeń odnotowano w niedzielę we Włoszech - 11705. Wykonano ponad 146 tysięcy testów, a 69 zakażonych osób zmarło. W szpitalach w całym kraju przebywa ponad 7100 chorych na COVID-19. W ostatnich dniach przybyło 514 osób hospitalizowanych. Na oddziałach intensywnej terapii liczba pacjentów wzrosła o 45, do 750.

Przy stole w restauracji nie może siedzieć więcej niż sześć osób, siłownie mają tydzień na wprowadzenie kroków bezpieczeństwa sanitarnego - to postanowienia z nowego dekretu rządu Włoch, przedstawionego w niedzielę wieczorem przez premiera Giuseppe Conte.

Do tej pory koronawirusa wykryto we Włoszech u 414 tysięcy osób. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 36543.

Hiszpania

Hiszpański rząd nie poinformował w niedzielę o łącznej liczbie nowych zakażeń. Wiadomo natomiast, że między sobotą a niedzielą zmarło 49 osób.  Regionalne służby medyczne poinformowały o wyraźnym wzroście liczby hospitalizowanych po zakażeniu koronawirusem. Zjawisko zaobserwowano w dziewięciu z 17 wspólnot autonomicznych tego kraju. Regionem najbardziej dotkniętym epidemią była podczas ostatniej doby Katalonia, gdzie zanotowano blisko 2,9 tys. nowych przypadków. W piątek wieczorem resort zdrowia Hiszpanii szacował łączną liczbę infekcji w całym kraju na 936 560, a zgonów - na 33 775.

Portugalia

Także w Portugalii podczas minionej doby zanotowano wzrost liczby pacjentów na szpitalnych izbach przyjęć. Resort zdrowia zanotował też, iż do niedzielnego popołudnia zajętych było już 70 proc. miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

Po raz pierwszy od pięciu dni w Portugalii dynamika dobowych zakażeń koronawirusem spadła poniżej dwóch tysięcy. Pomiędzy sobotą a niedzielą liczba nowych przypadków wyniosła 1856, zmarło 19 osób, a do szpitali przyjęto 72 zakażone osoby.

Od początku epidemii resort zdrowia Portugalii potwierdził łącznie 99 911 przypadków infekcji i 2181 zgonów.

Szwajcaria

Rząd Szwajcarii ogłosił w niedzielę nowe obostrzenia, związane z drugą falą pandemii. Wśród zapowiedzianych środków jest ogólnokrajowy obowiązek noszenia maseczek ochronnych we wszystkich miejscach publicznych i zakaz dużych zgromadzeń. Powodem zaostrzenia reżimu sanitarnego jest duży wzrost zakażeń, w tym liczby osób wymagających opieki szpitalnej, obserwowany we wszystkich kantonach i wśród wszystkich grup wiekowych. W ciągu minionego tygodnia liczba nowych przypadków wzrosła z 1,3 tysiąca dziennie do 3,1 tysiąca w sobotę. Dotychczas w całym kraju odnotowano 74 422 zakażenia. 1823 skutkowały śmiercią pacjentów.

Niemcy

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 4325 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 12 kolejnych zgonów - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Dzień wcześniej RKI informował o ponad 5,5 tys. nowych zakażeniach, a trzy poprzednie dni przyniosły najwyższe dobowe przyrosty - 6638, 7334 i 7830 infekcji.

Agencja dpa zwraca uwagę, że liczba nowych przypadków koronawirusa podana w ten poniedziałek przez RKI jest względnie niska, ale przypomina, że w weekendy nie wszystkie placówki przekazują swoje dane. Tydzień temu w poniedziałek RKI informował o 2467 nowych zakażeniach.

W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 366 299 przypadków COVID-19. Zmarło w tym kraju 9789 osób, a około 294 800 wyzdrowiało. Największy wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa notowany jest obecnie w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Wyższe od średniej liczby zakażeń są także w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji.

W ostatnich tygodniach w Niemczech liczba infekcji gwałtownie rośnie. W tej sytuacji władze zdecydowały się wprowadzić nowe restrykcje, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Obostrzenia dotyczą miast i regionów, gdzie nowych infekcji jest najwięcej.

Autor:pqv, kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP