W Szwecji epidemia wyhamowuje, w Danii i Norwegii wzrosła liczba zakażeń

Źródło:
PAP

Największy od wiosny wzrost zakażeń koronawirusem odnotowano w Danii i Norwegii. Władze tych krajów postanowiły wprowadzić dodatkowe lokalne obostrzenia. Tymczasem w Szwecji utrzymuje się stabilna sytuacja epidemiczna.

W ciągu ostatniej doby w Szwecji potwierdzono 149 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w Danii - 243, a w Norwegii - 132. Uwzględniając liczbę mieszkańców i dane z ostatnich dwóch tygodni, epidemia w Szwecji wyhamowuje, a w krajach sąsiednich rozprzestrzenia się.

Kolejne obostrzenia w Danii i Norwegii

W związku z trudną sytuacją epidemiczną duńskie władze wprowadziły dodatkowe obostrzenia w Kopenhadze i Odense, a także w kilkudziesięciu mniejszych gminach. Podjęto decyzję o zmniejszeniu maksymalnej liczby uczestników zgromadzeń ze 100 do 50, a także o zamykaniu o północy barów i restauracji.

W Norwegii duże ognisko koronawirusa wybuchło w ostatnich dniach w gminach Sarpsborg i Fredrikstad przy granicy ze Szwecją, gdzie koronawirusem zainfekowanych zostało ponad 200 osób, a 2,5 tysiąca osób przebywa w kwarantannie. Źródłem zakażenia okazały się obchody święta religijnego, zorganizowane przez lokalny związek muzułmański. Burmistrz Sarpsborga zapowiedział złożenie doniesienia na policję w związku z nieprzestrzeganiem przez organizatorów zasad epidemicznych.

"Strategia Szwecji opiera się na zrównoważeniu"

Na tym tle korzystniej prezentuje się sytuacja w Szwecji, która przez większość czasu trwania epidemii zdecydowała się na stosunkowo liberalne zasady, Od lata, z małymi okresowymi wyjątkami, spada w tym kraju krzywa nowych zakażeń. Dzieje się tak mimo rozpoczęcia roku szkolnego w połowie sierpnia, a także wysokiej liczby przeprowadzanych testów.

Szwedzkie władze nie chcą komentować sytuacji w krajach sąsiednich, które wcześniej lepiej radziły sobie w walce epidemią. Jak zauważył we wtorek dyrektor szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson, "strategia Szwecji opiera się na zrównoważeniu, gdzie obywatele, mając informacje, sami mogą podejmować decyzje". - My zdobyliśmy w tym doświadczenie, wcześniej prowadząc kampanię na rzecz zmniejszenia spożycia antybiotyków czy zachęcając do dobrowolnych szczepień - podkreślił Carlson.

Szwedzka metoda walki z koronawirusem opiera się na rekomendacjach zamiast zakazów. Jedynym utrzymującym się obostrzeniem jest zakaz publicznych zgromadzeń powyżej 50 osób. Szwecja - jako jeden z nielicznych krajów - nie zdecydowała się wiosną na zamknięcie społeczeństwa.

Według Carlsona do utrzymania korzystnego trendu rozwoju epidemii koronawirusa w Szwecji przyczyni się zaoferowanie bezpłatnych szczepień przeciwko grypie sezonowej. W ich przyjęciu pierwszeństwo będą miały osoby starsze, z grup ryzyka, kobiety w ciąży oraz pracownicy służby zdrowia. Po 1 grudnia program będzie dostępny dla wszystkich innych.

Autorka/Autor:mart//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: