TVN24 | Świat

Całe Czechy na czerwono. Najwyższy stopień zagrożenia, premier nie wyklucza dalszych obostrzeń

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
mart/mtom
Źródło:
PAP

W Czechach w sobotę odnotowano 12 472 przypadki zakażenia koronawirusem, zaś w niedzielę - 7301. W piątek liczba ta po raz pierwszy od początku pandemii przekroczyła 15 tysięcy.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Łącznie od 1 marca, gdy zanotowano pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem zainfekowało się w 258 097 osób. Obecnie aktywnych przypadków jest 158 515.

Resort nie zaktualizował jeszcze liczby hospitalizowanych. Dane z godz. 18 w sobotę mówią o 5345 chorych. Liczba pacjentów w ciężkim stanie wzrosła o ponad jedną trzecią w ciągu tygodnia i jest ich 800. Rezerwa łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z lżejszym przebiegiem COVID-19 zwiększyła się w niedzielę o 500, gdy wojsko zakończyło budowę i montowanie szpitala polowego, który w ciągu dziewięciu dni powstał wewnątrz hal wystawowych w Pradze.

Najszybciej SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w mieście Zlin na Morawach i jego okolicach. W ciągu tygodnia przybyło 1097 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Ten sam wskaźnik przekraczał granicę 1 tys. w rejonie Vsetina na Morawach oraz Hradca Kralove w północnej części Czech. Najlepsza sytuacja jest w Chebie przy granicy z Niemcami, gdzie w ciągu tygodnia na 100 tys. mieszkańców przybyło 307 przypadków. W żadnym innym powiecie kraju ten wskaźnik nie spadł poniżej 400.

Na mapie zagrożeń epidemicznych całe Czechy oznaczone są czerwonym kolorem i obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia.

Premier Andrej Babisz opublikował w niedzielę na swoim profilu na Facebooku nagranie, w którym m.in. stwierdził, że jeżeli nie stanie się cud, to rząd będzie musiał wzmocnić obowiązujące w kraju restrykcje. Jednocześnie wezwał mieszkańców, aby przestrzegali zaleceń władz. Zapowiedział też, że minister zdrowia, epidemiolog Roman Prymula, którego premier chce odwołać za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów, nadal będzie doradzać rządowi w walce z pandemią. Sam Prymula, który odrzuca zarzuty, powiedział w niedzielę, że zrezygnuje z funkcji, gdy Babisz wskaże kandydata na nowego szefa resortu.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Autor:tas, mart/mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MARTIN DIVISEK/PAP/EPA