Na Słowacji i Ukrainie najwyższy bilans zakażeń, w Czechach niemal trzy tysiące infekcji

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Z sobotnich danych Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wynika, że poprzedniej doby w tym kraju potwierdzono 3833 zakażenia koronawirusem, co jest najwyższym dziennym bilansem od początku pandemii. Na Słowacji pierwszy raz odnotowano ponad 500 infekcji w ciągu doby, a w Czechach 2946 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Na Ukrainie w piątek najwięcej nowych zakażeń odnotowano w Kijowie - 447. Łącznie poprzedniej doby w tym kraju potwierdzono 3833 zakażenia koronawirusem, co jest najwyższym wynikiem od początku pandemii. Poprzedni najwyższy wynik zanotowano 16 września, gdy poinformowano o 3584 zakażonych SARS-CoV-2.

Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono na Ukrainie u 195 504 osób, zmarło 3903 chorych, a wyzdrowiało 86 873 pacjentów. Obecnie jest 104 728 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.

Na Ukrainie rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Do 31 października trwa na Ukrainie tzw. kwarantanna adaptacyjna, czyli dostosowywanie restrykcji i wytycznych sanitarnych do skali epidemii w danym regionie kraju. Do 28 września będzie obowiązywać tymczasowy zakaz wjazdu dla obcokrajowców, poza pewnymi wyjątkami.

Jak zaznacza ministerstwo zdrowia, niedostępne są dane o zakażeniach koronawirusem na zaanektowanym przez Rosję Krymie, w Sewastopolu oraz na kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów terenach obwodów donieckiego i ługańskiego.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Na Słowacji najwięcej zakażeń od początku pandemii

Na Słowacji tymczasem w piątek wykryto 552 nowe zakażenia koronawirusem. To najwyższy dotąd dzienny bilans infekcji w tym kraju i pierwszy raz, gdy odnotowano tam ponad 500 infekcji w ciągu doby - podało w sobotę słowackie ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej przekroczona została granica 400 nowych przypadków w ciągu doby, w środę było ich ponad 300. Aktualnie w szpitalach jest ponad 180 pacjentów z COVID-19. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 16 osób, z których 14 wymaga aparatury podtrzymującej oddychanie. W kraju jest 4458 aktywnych zakażeń koronawirusem.

Łącznie na Słowacji od początku epidemii odnotowano 8600 zakażeń koronawirusem i 44 zgonów pacjentów z COVID-19, w tym jeden w ciągu ostatniej doby - zmarła 67-letnia kobieta.

Sytuacja jest niezwykle poważna, dlatego po trzech miesiącach przejmuję walkę z COVID-19 we własne ręce, z tym samym celem, co podczas pierwszej fali - wygrać z jak najmniejszymi konsekwencjami dla zdrowia i życia niewinnych ludzi.

Premier na Facebooku zadeklarował, że przejmuje walkę z SARS-CoV-2 i w emocjonalnym wpisie skrytykował tych, którzy bagatelizują pandemię. "Sytuacja jest niezwykle poważna, dlatego po trzech miesiącach przejmuję walkę z COVID-19 we własne ręce, z tym samym celem, co podczas pierwszej fali - wygrać z jak najmniejszymi konsekwencjami dla zdrowia i życia niewinnych ludzi" – napisał Igor Matovicz. Dodał, że nie będzie w przyszłości zawracać uwagi na krytykę przeciwników maseczek i innych wprowadzanych przez władzę restrykcji.

Przed dwoma tygodniami rządowa komisja do spraw epidemii zaproponowała ograniczenie liczby uczestników imprez masowych, w tym ślubów. Matovicz nie zaakceptował wówczas tych propozycji argumentując, że nie chce ograniczać swobody ludzi. Według słowackich mediów w poniedziałek należy spodziewać się ostrzejszych regulacji związanych z walką z koronawirusem.

Drugi najwyższy przyrost nowych zakażeń w Czechach

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 2946 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. To drugi najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju. Łącznie w Czechach zakaziło się 61 318 osób.

Resort zdrowia poinformował także o rosnącej liczbie zgonów na COVID-19, których łącznie jest 582. Od początku września zmarło 157 osób. W sierpniu zmarło 45 osób. Statystycy przypominają, że dane obejmują wszystkie zgony wśród osób, które miały pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Według ministerstwa zdrowia przyrost liczby potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 znacznie przyspieszył we wrześniu. W poprzednich miesiącach przyrost dobowy ani razu nie przekroczył w Czechach liczby 500. Tymczasem od poniedziałku do piątku zakażone zostały 12034 osoby, a tydzień wcześniej ta liczba wynosiła 7962.

Ponad 2,5 tys. zakażeń w Niemczech

W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 2 507 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło 9 osób. Dobę wcześniej odnotowano 2 153 przypadki nowych infekcji i 15 zgonów.

Najwięcej infekcji w ciągu doby diagnozowano w Niemczech na początku kwietnia - ponad 6 tysięcy.

Według RKI łączna liczba zakażeń w Niemczech od początku pandemii wynosi 282 730, zaś zgonów 9 452.

Według Instytutu głównymi ogniskami wirusa są obecnie ośrodki opieki nad seniorami, szpitale i ośrodki dla uchodźców.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Badenii-Wirtembergii, a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: