Premier Czech o złagodzonych obostrzeniach: popełniłem błąd

TVN24 | Świat

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP

Premier Czech Andrej Babisz w telewizyjnym orędziu w poniedziałek przyznał, że "uśpiły go" sukcesy w walce z epidemią i popełnił błąd, godząc się na złagodzenie restrykcji. W ostatnich dniach w Czechach szybko rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Babisz zaapelował też, by nosić maseczki, ponieważ "nie zagrażają wolności i demokracji, ale ich nienoszenie zagraża życiu".

Premier Czech Andrej Babisz wystąpił w poniedziałek wieczorem w orędziu telewizyjnym, w którym mówił o epidemii COVID-19. Ocenił, że atmosfera panująca w kraju wiosną i sukcesy w walce z koronawirusem "uśpiły go" i dlatego rząd złagodził środki ograniczające rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Uznał, że taką postawą popełnił błąd.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Maseczki nie zagrażają wolności i demokracji, ale ich nienoszenie zagraża życiu"

Babisz powiedział, że poszukiwana jest równowaga między ochroną zdrowia i ograniczaniem gospodarki przez restrykcje. Zaapelował o odpowiedzialność, rozwagę i konsekwencję w przestrzeganiu zasad pomagających walczyć z epidemią. Podkreślił, że "maseczki nie zagrażają wolności i demokracji, ale ich nienoszenie zagraża życiu".

Czeski premier podziękował też pracownikom służb sanitarnych, służby zdrowia oraz informatykom i wolontariuszom.

CZYTAJ TAKŻE: Europa w obliczu drugiej fali pandemii. Co poszło nie tak? >>>

"Już raz pokonaliśmy koronawirusa, pokonamy go drugi raz"

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Babisz nawiązał również do poniedziałkowej dymisji czeskiego ministra zdrowia Adama Vojtiecha. Jeszcze tego samego dnia na to miejsce prezydent Milosz Zeman powołał Romana Prymulę.

Premier przedstawił listę zadań, które czekają nowego szefa resortu - zwiększenie liczby pracowników call center, zwiększenie liczby punktów pobierania próbek i laboratoriów oraz zapewnienie wystarczającej liczby łóżek dla pacjentów zmagających się z COVID-19.

Premier zakończył około 10-minutowe wystąpienie zapewnieniem: - Już raz pokonaliśmy koronawirusa, pokonamy go drugi raz. Wierzę, że możemy to powtórzyć.

>> Ostrzegał przed tysiącami zakażeń dziennie i drugą falą pandemii. Epidemiolog pokieruje czeskim resortem zdrowia <<

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Koronawirus w Czechach

Według wstępnych danych czeskiego resortu zdrowia, które zostały przedstawione w poniedziałek po południu, w ciągu doby zanotowano 783 przypadki zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii łączna liczba zakażonych przekroczyła 50 tysięcy Aktualnie zakażonych jest 24 214 osób, zmarło 521 osób.

W związku z niepokojącym trendem w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 władze sanitarne wprowadziły kolejne obostrzenia. Maseczki, które już trzeba nosić w pomieszczeniach zamkniętych, od poniedziałku obowiązują także na imprezach kulturalnych i sportowych, organizowanych pod gołym niebem, jeżeli liczba uczestników przekracza 100 osób. W Pradze wprowadzono także naukę online w szkołach wyższych. Wyjątkiem są egzaminy oraz praca w małych grupach laboratoryjnych. Podobną decyzję podjęto w poniedziałek w Pardubicach, gdzie znajduje się uniwersytet.

Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Tagi:
Raporty: