W jesiennych wyborach senackich i samorządowych Czesi będą mogli zagłosować bez wychodzenia z samochodu w specjalnych komisjach - ustalili przedstawiciele partii politycznych zasiadających w czeskim parlamencie. Ponadto mają zostać stworzone dodatkowe komisje w miejscach objętych kwarantanną, a także komisje wyjazdowe, które dotrą z urnami do konkretnych wyborców. Parlament zajmie się projektem zmian w ordynacji wyborczej w drugiej połowie sierpnia.
Zgodnie z obowiązującym kalendarzem wyborczym 2 i 3 października Czesi wybiorą na czteroletnią kadencję skład 13 samorządów na szczeblu krajów (odpowiednik polskich województw). Równolegle odbędą się wybory do Senatu, w którym zasiada 81 osób wybieranych na sześć lat. Co dwa lata skład tej izby jest odnawiany w jednej trzeciej.
Głosowanie z samochodów, wyjazdowe komisje
Partie zasiadające w parlamencie porozumiały się z ministerstwem spraw wewnętrznych, które organizuje w Czechach wybory, ustalając trzy możliwości oddania głosu przez osoby objęte kwarantanną. Nowelizacja prawa wyborczego jest niezbędna ze względu na epidemię, która utrudnia głosowanie osobom pozostającym w nakazanej przez władze sanitarne kwarantannie.
Podczas środowego spotkania ustalono, że wprowadzona zostanie możliwość głosowania z samochodu. To niestosowana wcześniej w Czechach forma głosowania, w ramach której powstaną komisje, do których wyborca będzie mógł przyjechać własnym samochodem i nie wychodząc z pojazdu oddać głos.
Przedstawiciele partii zgodzili się też na zorganizowanie specjalnych komisji wyborczych w miejscach objętych kwarantanną, np. w domach opieki lub na oddziałach szpitalnych. Dodatkowo przewidziano stworzenie wyjazdowych komisji wyborczych, które będą docierały z urnami do konkretnych wyborców. W organizacji wyborów ma pomóc czeskie wojsko.
Bez porozumienia w sprawie głosowania korespondencyjnego
Zgodnie odrzucono pomysł wprowadzenia głosowania przez przedstawicieli. Nie doszło do porozumienia w sprawie głosowania korespondencyjnego. Ustalono więc, że prace i dyskusje dotyczące tego projektu nie będą dotyczyły jesiennych wyborów.
Debata w Izbie Poselskiej (niższej izbie czeskiego parlamentu) o zmianach w ordynacji wyborczej powinna rozpocząć się 19 sierpnia. Po jej zakończeniu projektem zajmie się Senat.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock