Tysiące białych krzyży na bruku. Rocznica śmierci pierwszej ofiary koronawirusa

Źródło:
PAP, EPA

Rynek Staromiejski w Pradze pokrył się w poniedziałek 25 tysiącami białych krzyży namalowanych na bruku. W ten sposób między innymi uczczono w Czechach pamięć o pierwszej osobie, która przegrała walkę z COVID-19, rok po jej śmierci. Do tej pory w tym kraju stwierdzono śmierć 24 810 osób zakażonych koronoawirusem. Tego samego dnia rząd zdecydował o wystąpieniu do Izby Poselskiej o przedłużenie o 30 dni stanu wyjątkowego w Czechach.

W poniedziałek Czesi obchodzą pierwszą rocznicę śmierci pierwszej ofiary COVID-19 w tym kraju. W związku z tym na bruku na Rynku Staromiejskim w Pradze namalowano 25 tysięcy białych krzyży. Pomiędzy niektórymi ułożono także kwiaty. W południe w całym kraju rozległy się dzwony, a wszystkim zmarłym zakażonym koronawirusem poświęcono minutę ciszy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Od początku epidemii koronawirusem zakaziły się 1 467 333 osoby, zmarło 24 810 z nich. Za ozdrowieńców uważa się 1 381 318 osób. Aktywnych przypadków infekcji jest 34 810.

Rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy o kolejne 30 dni

W poniedziałek również rząd Czech zdecydował, że wystąpi do Izby Poselskiej o przedłużenie o kolejne 30 dni stanu wyjątkowego, który miał się skończyć 28 marca.

Zdaniem szefa MSW Jana Hamaczka sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się, ale ograniczenia są potrzebne, ponieważ system restrykcji działa, ale tylko jako całość. Według niego rezygnacja z jednego z elementów może spowodować, że pozostałe ograniczenia przestaną mieć pozytywny skutek.

Minister przekonywał o zasadności obowiązującego zakazu poruszania się między powiatami, który obowiązywałby w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego. Mówił, że sytuacja epidemiczna poprawiła się zdecydowanie w regionach, które zostały zamknięte jako pierwsze, jeszcze w lutym. Ograniczenie w przemieszczaniu się może zostać wprowadzone tylko przy wykorzystaniu przepisów o stanie wyjątkowym.

Taki przepis obowiązuje w Czechach od 5 października 2020 roku. Był też wprowadzony podczas pierwszej fali pandemii od 12 marca do 17 maja 2020 roku.

Współpraca policji i sanepidu przy kontroli osób w izolacji

Po poniedziałkowym posiedzeniu gabinetu poinformowano także, że policja i stacje sanitarno-epidemiologiczne będą współpracować przy kontroli osób, które obowiązuje izolacja. Wykaz osób podlegających kwarantannie mają dostarczać policji stacje regionalne.

Hamaczek powiedział, że takie porozumienie miało działać już przed rokiem, ale nie udało się go wprowadzić w życie ze względu na kwestie ochrony danych osobowych.

Zdaniem szefa MSW wszystkie wątpliwości w tej sprawie zostały już wyjaśnione. Minister zdrowia Jan Blatny podkreślił zaś, że respektowanie warunków kwarantanny pomoże w szybkim odejściu od restrykcji.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP, EPA

Źródło zdjęcia głównego: MartIn Divisek/EPA/PAP

Tagi:
Raporty: