AFP: Unia Europejska podjęła decyzję w sprawie zaszczepionych podróżnych

Źródło:
PAP
Szefowa KE o "paszportach szczepień": możliwe porozumienie do końca maja
Szefowa KE o "paszportach szczepień": możliwe porozumienie do końca majaTVN24
wideo 2/23
Szefowa KE o "paszportach szczepień": możliwe porozumienie do końca majaTVN24

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na zezwolenie na wjazd do UE podróżnym z krajów trzecich, jeśli otrzymali oni niezbędne dawki szczepionek przeciwko COVID-19 dopuszczonych na szczeblu europejskim - informację taką podała francuska agencja prasowa AFP, powołując się na anonimowe źródła.

Swojej zgody na zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie mieli udzielić ambasadorowie 27 państw członkowskich w Brukseli. Nie jest ona jednak jeszcze wiążąca.

Zgodnie z obecnymi ograniczeniami na terytorium UE w celach turystycznych mogą wjechać obywatele siedmiu krajów, w tym Australii, Izraela i Singapuru, niezależnie od tego, czy zostały zaszczepione.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w środę na Twitterze, że liczba osób w Unii Europejskiej, które zostały zaszczepione przynajmniej jedną dawką preparatu przeciwko COVID-19 przekroczyła 200 milionów. "Jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć nasz cel: dostarczyć wystarczającą ilość dawek, aby zaszczepić 70 procent dorosłej populacji UE do lipca. Szczepienia pomogą nam przezwyciężyć pandemię" - dodała.

Dotychczas do państw UE trafiło 237 milionów dawek preparatu przeciwko COVID-19. Zaszczepionych co najmniej jedną dawką zostało około 39 procent dorosłej populacji Unii Europejskiej.

Wiceszef KE: licencje przymusowe mogą pomóc zwiększyć produkcję szczepionek

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis opowiedział się w środę za stosowaniem przez państwa licencji przymusowych jako sposobu na zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko COVID-19. - Licencje dobrowolne są skuteczniejszym narzędziem ułatwiającym zwiększenie produkcji i dzielenie się wiedzą specjalistyczną, jednak w kontekście pandemii licencje przymusowe są całkowicie uzasadnione - oświadczył Dombrovskis podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej patentom na szczepionki.

Licencja przymusowa polega na tym, że rządy mogą zezwolić na produkcję opatentowanego produktu bez zgody właściciela patentu. Nie oznacza to jednak zawieszenia praw patentowych. Konkretnie, w przypadku szczepionek na COVID-19, mogłoby to wyglądać tak, że rządy przyznałyby licencje na produkcję szczepionek przedsiębiorstwom, które byłyby gotowe robić to po kosztach. Właściciele patentów wciąż mieliby jednak prawo do ubiegania się o odszkodowania.

Dombrovskis zastrzegł jednak, że państwa rozważające ewentualne zastosowanie tego rozwiązania powinny skonsultować to ze Światową Organizacją Handlu (WTO).

Wiceszef KE poinformował również europosłów, że Komisja Europejska przedstawi WTO plan zwiększenia dostępności szczepionek. Zakłada on przede wszystkim zmniejszenie do minimum ograniczeń eksportowych gotowych preparatów i ich składników. Jest to odpowiedź na propozycję prezydenta USA Joe Bidena, który chce uwolnienia patentów na szczepionki.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: