Omikron w Europie. Wzrosty zakażeń w Portugalii, Wielkiej Brytanii i Włoszech

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rząd Szwajcarii ogłosił w piątek, że zaostrza restrykcje pandemiczne. W Wielkiej Brytanii odnotowano trzeci dzień z rzędu z najwyższą liczbą nowych przypadków koronawirusa. Minister zdrowia Portugalii informuje, że w jej kraju omikron odpowiada już za 20 procent ostatnich bilansów zakażeń. Włoskie ministerstwo zdrowia zaapelowało w piątek do obywateli o unikanie zgromadzeń.

Rząd Szwajcarii zaostrza restrykcje pandemiczne, rekomenduje pracę zdalną i zakazuje spotkań ponad 10 osób, jeśli ktokolwiek w tej grupie nie został zaszczepiony lub nie przeszedł zakażenia koronawirusem. Do 24 stycznia w wielu przestrzeniach zamkniętych obowiązywać będzie paszport covidowy.

Szczepionki dla mieszkańców Szwajcarii i sąsiedniego Liechtensteinu są bezpłatne. Dwie na trzy osoby w obu krajach zostały już zaszczepione, jednak wiele nadal nie chce się szczepić, dlatego rząd rozważa wprowadzenie takiego obowiązku. Wraz z nowym zamówieniem opiewającym na 14 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19 rezerwy na przyszły rok wynoszą w Szwajcarii 34 miliony dawek.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W Wielkiej Brytanii trzeci dzień z rzędu z najwyższym bilansem zakażeń

93 045 infekcji koronawirusem wykryto w Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby, co oznacza trzeci z rzędu dzień z najwyższym od początku pandemii dobowym bilansem zakażeń - podano w piątek. Stwierdzono 3201 nowych przypadków wariantu omikron.

Na razie szybkie rozprzestrzenianie się omikronu nie przekłada się na wzrosty hospitalizacji ani zgonów. Średnia dobowa liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali z powodu COVID-19 od lipca utrzymuje się w okolicach 800-900, a obecnie w szpitalach jest 7611 osób i jest to pięć razy mniej niż w szczycie drugiej fali w styczniu.

W ciągu minionej doby stwierdzono 111 zgonów z powodu COVID-19, co jest spadkiem o 35 w stosunku do bilansu z czwartku i o dziewięć wobec zeszłego piątku. W czasie ostatnich siedmiu dni zmarły 794 osoby, o 37 mniej niż w poprzednich siedmiu, a od początku pandemii już 147 048 osób.

Dynamiczny wzrost liczby zakażeń omikronem w Portugalii

Ministerstwo zdrowia Portugalii oceniło w piątek, że liczbę zakażeń wariantem omikron koronawirusa w kraju należy już liczyć w tysiącach przypadków. Większość zainfekowanych nie miała wcześniej kontaktu z osobami podróżującymi do RPA, gdzie wykryto nowy szczep SARS-CoV-2.

Jak poinformowała na konferencji w Lizbonie minister zdrowia Marta Temido, omikron odpowiada już za 20 procent wszystkich zakażeń koronawirusem notowanych w ostatnich dniach. - Spodziewamy się, że za tydzień omikron będzie odpowiadał już za 50 procent dobowych bilansów infekcji - mówiła szefowa resortu zdrowia.

Joao Gomes z Krajowego Instytutu Zdrowia spodziewa się, że w ostatnich dniach grudnia infekcje omikronem będą stanowiły już 90 procent wszystkich wykrywanych zakażeń. - To nieunikniony scenariusz - przekonuje.

Włoskie władze apelują o unikanie zgromadzeń

Włoskie ministerstwo zdrowia zaapelowało w piątek do obywateli o unikanie dużych zgromadzeń w czasie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Krajowy Instytut Ochrony Zdrowia ostrzega, że zakażeń przybywa we wszystkich regionach. Liczba przypadków wariantu omikron wzrosła do 55.

Dyrektor ministerialnego departamentu do spraw prewencji Gianni Rezza oświadczył, że biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, dominację wysoce zakaźnego wariantu delta i początkową fazę szerzenia się omikronu w Europie, należy unikać wielkich zgromadzeń i zachować czujność w okresie świątecznym. Zaapelował o przyjmowanie trzeciej dawki szczepionki, by wzmocnić ochronę.

Dane z ostatniej doby to 120 zgonów na COVID-19 i ponad 28 tysięcy nowych zakażeń. To najwyższa dzienna liczba przypadków od ponad roku. Wtedy jednak, jak się zauważa, umierało codziennie po około 800 osób.

Francja ograniczy noworoczne imprezy

- Nie znamy jeszcze w pełni tego wariantu. O ile tempo, w jakim się rozprzestrzenia, wydaje się znacznie szybsze, to wydaje nam się, że nie jest on bardziej niebezpieczny od wariantu delta - ocenił premier Francji Jean Castex.

Stwierdził, że "jest niedopuszczalne, by kilka milionów Francuzów, którzy odmawiają zaszczepienia się, tworzyło zagrożenie życia dla całego kraju". W związku z tym na początku stycznia rząd przedłoży parlamentowi projekt ustawy, która zamieni paszport covidowy na "paszport szczepionkowy", wydawany na postawie pełnego zaszczepienia.

Premier zwrócił się do merów francuskich miast, by zrezygnowali z noworocznych koncertów i imprez, aby nie dopuścić do szybszego rozprzestrzeniania się wariantu omikron. Zapowiedział też, że wynagrodzenie personelu szpitali za nadgodziny zostanie podwojone od poniedziałku.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną we Francji rozpoczęły się w piątek pierwsze transporty pacjentów z COVID-19 między regionami, by zmniejszyć obłożenie w szpitalach w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże - poinformowała tamtejsza agencja zdrowia publicznego (ARS).

Austria tworzy ogólnokrajowy sztab kryzysowy

Austriacki rząd zadecydował o utworzeniu ogólnokrajowego sztabu kryzysowego (GECKO), mającego koordynować walkę z pandemią w całym kraju. GECKO ma za zadanie przygotować kraj do walki z kryzysem, jaki może spowodować omikron i ewentualne kolejne warianty koronawirusa.

"W trakcie pandemii narastała krytyka zarządzania kryzysowego, prowadzonego przez rząd" - przypomina dziennik "Kronen Zeitung". Pomóc w tych działaniach ma teraz "strukturalna reorganizacja zarządzania pandemią", a w zespole mają się znaleźć "wiodący eksperci do spraw naukowych, wdrożeń operacyjnych i komunikacji".

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości