TVN24 | Świat

Unia obiecuje Korei Południowej dostawy szczepionek

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Szefowie dyplomacji Korei Południowej i Unii Europejskiej uzgodnili w poniedziałek zacieśnienie współpracy w sprawie szczepionek przeciwko COVID-19. Bruksela zobowiązała się do dostaw preparatów do Korei Południowej - przekazała agencja Yonhap, cytując komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Seulu.

Uzgodnienia poczyniono podczas rozmowy telefonicznej pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Korei Południowej Czung Uj Jongiem a szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. W Korei Południowej od końca lutego trwają szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca oraz specyfikiem amerykańskiego koncernu Pfizer. Pierwsze dawki szczepionek otrzymało tam już łącznie około 316 tysięcy osób.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W ubiegłym tygodniu Włochy jako pierwszy kraj Unii Europejskiej skorzystały z unijnego narzędzia kontroli eksportu szczepionek i zablokowały wywóz 250 tysięcy dawek preparatu AstraZeneca do Australii. Jako powód wskazano, że firma AstraZeneca nie wywiązuje się ze zobowiązań wynikających z jej umowy z Unii Europejskiej.

Borrell i Czung zgodzili się również utrzymać partnerstwo Korei Południowej i Unii Europejskiej w obszarach handlu, inwestycji, odpowiedzi na pandemię COVID-19 i zmian klimatu.

Szef unijnej dyplomacji wyraził też poparcie dla wysiłków Seulu na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i poprawy stosunków z Koreą Północną – przekazał Yonhap, powołując się na południowokoreańskie MSZ.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP