Bezpłatne testy na koronawirusa dla całej ludności kraju. "Aby przerwać łańcuchy infekcji"

TVN24 | Świat

Autor:
mart/dap
Źródło:
PAP

Szwajcarski rząd ma zamiar przeznaczyć miliard franków szwajcarskich (czyli ponad 900 milionów euro) na bezpłatne testy na obecność koronawirusa dla całej ludności kraju. Plan ten ma wejść w życie w połowie marca.

Zgodnie z planem każda osoba otrzyma miesięcznie pięć zestawów do samodzielnego wykonania testu. Dodatkowo wszystkie testy w aptekach i placówkach medycznych będą dostępne bezpłatnie.

"Testowanie jest centralnym elementem walki z pandemią"

Rząd szwajcarski podkreślił, że do regularnego przeprowadzania testów na koronawirusa zobligowane będą, tak jak do tej pory, szkoły oraz przedsiębiorstwa. Ostateczna decyzja w sprawie rządowego projektu ma zostać podjęta 12 marca, a plan ma wejść w życie 15 marca.

"Aby przerwać łańcuchy infekcji, trzeba możliwie szybko zidentyfikować, kto jest nosicielem wirusa" - brzmi rządowy komunikat. - "Testowanie jest zatem centralnym elementem walki z pandemią" - dodano.

Szwajcaria stopniowo wychodzi z lockdownu, ponownie otwierając sklepy, muzea i biblioteki. W tym tygodniu wznowiona została działalność sportowa i kulturalna dla młodzieży. Otwarte są szkoły i wiele wyciągów narciarskich, ale restauracje i obiekty kulturalne pozostają zamknięte.

Dzwony na rocznicę pierwszego zgonu

Kolejny etap luzowania obostrzeń planowany jest na 22 marca, jeśli pozwoli na to przebieg pandemii. Rząd ma 19 marca zadecydować, jakie kroki należy podjąć w dalszej kolejności.

W piątek w południe w wielu miejscach zabrzmiały dzwony kościelne w celu uczczenia rocznicy pierwszego zgonu na COVID-19 w Szwajcarii.

W Szwajcarii i sąsiednim Liechtensteinie do tej pory stwierdzono 562 290 zakażeń koronawirusem. Zmarło 9331 osób.

Autor:mart/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: